Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in cinayeti davası kapsamında tutuklu 22 sanığın yargılandığı duruşmalar Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Bugünkü duruşmada tanıklar dinlendi ve mahkeme saat 14.00'e kadar ara verdi.

Duruşmada CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal'ın tartışması sonrasında dışarı çıkarıldığı bildirildi. Tanık ifadelerine göre, olayın yaşandığı günün detayları ortaya çıktı. İlk tanık motokurye Yusuf Mert, sanıklar Eray Özyağcı ve Vedat Balkaya'yı gördüğünü belirterek, plakada 35 E yazılı olduğunu ve silah sesi duymadığını ifade etti.

Diğer tanık Yavuz Süleymanoğlu, olayın yaşandığı gün Aytaç Ataç ile ilgili detayları paylaştı. Süleymanoğlu, bir arkadaşının kendisine Sinan Ateş'in öldürüldüğünü söylediğini ve Ataç'ın "Tolgahan'ı arayayım da o bilir" dediğini aktardı.

Gönül Ergin, SEGBİS ile bağlandığı duruşmada, olay anında uzun namlulu bir silah taşıyan bir şahsın koştuğunu ve bir motosikletin beklediğini gördüğünü belirtti. Ergin, şahsın silahını attığını ancak Eray Özyağcı'nın bu hareketini görmediğini ifade etti.

Duruşmada Sinan Ateş'in yanında olan Ahmet Keçik, olay anını şöyle anlattı: Sinan Ateş ile birlikte Cuma namazına gittiklerini ve saldırının güzergahlarından birinde araçların arasında karşılarına çıkan saldırganın çok sayıda ateş ettiğini söyledi. Keçik, saldırganın kaçtığını görünce silahları toplayıp ofiste çalışan birine teslim ettiğini belirtti.

Mahkeme başkanı tanıkların ifadelerini dinledikten sonra avukatlara ve sanıklara soru sorma hakkı tanıdı. Bu süreçte avukatlar, tanıkların ifadelerini detaylıca sorguladılar ve olayın farklı yönlerini ortaya çıkarmaya çalıştılar.

Duruşma, saat 14.00'te ara verildi ve mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Buna göre 10 sanık adli kontrol tedbirleriyle tahliye edildi, diğer sanıkların tutukluluk halleri devam etti. Dosya için mütalaanın hazırlanması için Cumhuriyet Savcısına tevdi edildi ve duruşma 19 Temmuz'a ertelendi.

Önceki duruşmalarda Sinan Ateş'in ölümüyle ilgili detaylar da ortaya çıkmıştı. Ayşe Ateş, MHP'li bazı isimlerin Sinan Ateş'in öldürülmesi için plan yaptığını iddia etmişti. Bu iddialar üzerine yapılan soruşturmalarda çeşitli tanıkların ifadeleri alınmış ve olayın detayları mahkemeye sunulmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ