Siirt'teki kuyumcular, internet üzerinden alınan altının sahte olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte sahte altın konusunda açıklamalarda bulunan kuyumcular, vatandaşları internet alışverişlerinde dikkatli olmaları konusunda uyardı. İnternetten yapılan alışverişlerde sahte ve düşük kalitede altınlarla karşılaşma riskine dikkat çekildi.

Kuyumcu Seyyit Ahmet Özçelebi, altının sahtesini ve gerçeğini ayırt etmenin zor olduğunu belirtti. Özellikle internetten alınan altının sahte olup olmadığının anlaşılamadığını vurgulayan Özçelebi, bazen kendilerinin bile bu konuda emin olamadıklarını ifade etti. İnternet üzerinden satın alınan altınlarda sadece sahtelik değil, ayrıca altının ayarının da düşük olabileceğine dikkat çekti.

Siirt Kuyumcuları Uyardı İnternetten Altın Alırken Dikkatli Olun!

Özçelebi, güvenilirliği sorgulanabilir olan internet üzerinden altın alışverişi yerine, tanıdık, bilinen ve güvenilir kuyumculardan alışveriş yapılmasını tavsiye etti. Instagram gibi platformlarda birçok kuyumcu adresinin bulunduğunu ancak burada satılan altının değerinin gerçek piyasa değerinin üzerinde olduğunu ve güvenilirliğinin de tartışmalı olabileceğini belirtti. Kuyumcu, en güvenilir yolun, bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden altın almak olduğunu vurguladı.

Kaynak: İHA