Sigaraya Büyük Zam Kapıda!

Son dönemlerde üst üste gelen zamlar vatandaşların gündeminden düşmüyor. Özellikle sigara fiyatlarına yapılan zamlar dikkat çekiyor. Geçtiğimiz haftalar içinde sigara ürünlerine 3 TL zam yapılmasının ardından, birçok marka bu artıştan etkilendi. Ancak gelen bilgilere göre asıl büyük zam henüz yolda...

Temmuz Ayında Beklenen Zam

Son olarak geçtiğimiz pazartesi günü yapılan zamma ilaveten, kulis bilgilerine göre Temmuz ayından itibaren sigara fiyatlarına yapılacak büyük bir zam bekleniyor. Yeni zammın ardından piyasadaki en ucuz sigara paketinin fiyatının 66 TL’ye yükselmesi öngörülüyor. Bu zamla birlikte, 10 TL’lik bir artışın sigara fiyatlarına yansıtılacağı belirtiliyor.

ÖTV Artışı ve Sigara Üzerindeki Vergiler

Sigara ve alkollü ürünler üzerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), kanun gereği her yıl Ocak ve Temmuz aylarında güncelleniyor. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) kadar artış gösteren oran, doğrudan paket fiyatlarına yansıtılıyor. Temmuz ayına az bir süre kala, yılın ilk beş ayı için ÜFE’nin %17,87 olduğu açıklandı. Yılın ilk yarısında yapılacak artışın %20’nin üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Beklenen yıllık ÜFE artışının %57,68 olması öngörülüyor.

ÖTV düzenlemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın herhangi bir müdahalesi olmazsa, sigara ve alkollü ürünler üzerinde %20 üzerinde bir artışa yol açacak. Mevcut durumda sigara başına alınan 1.4249 TL'lik maktu vergi, 20 sigara içeren bir paket için toplamda 28,5 TL ediyor. %20'lik bir artışla bu rakam 34,2 TL'ye yükselecek. Ek olarak, paket başına uygulanan ikinci bir maktu vergi olan 4,8 TL'nin de %20 artışla 5,8 TL'ye çıkması bekleniyor. Yapılan bu hesaplamalar sonucunda, en düşük sigara fiyatının perakende satışta 60 TL'nin altında olamayacağı, 10 TL'lik vergi artışı ile birlikte en düşük sigara fiyatının 66 TL'ye çıkacağı öngörülmektedir. (Haber Merkezi)

Editör: Zeki Ersin Yıldırım