'Sigara daha zararlı ama yasak değil!'

Ülke genelinde satışı yasaklanan alkolün, virüsün yayılmasında direkt bir etkisi olmadığını ve bununla ilgili bir bilimsel veriye rastlanmadığını belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, solunum yollarına olumsuz etkisi bulunmasına rağmen sigaraya herhangi bir yasak getirilmemesine dikkat çekti

'Sigara daha zararlı ama yasak değil!'
10 Mayıs 2021 - 05:26
SERCAN ÖZİPEKÇİ 

Geçtiğimiz hafta başlayan 17 günlük tam kapanma dönemi boyunca, Kovid-19 salgınının yayılmasını önleme gerekçesiyle tüm ülkede alkol satışının yasaklanması, beraberinde tartışmaları da beraberinde getirdi. Alınan bu kararın hastalıkla bir ilgisi olmadığını dile getiren bazı çevreler, kararın tamamen ideolojik, aynı zamanda kişisel hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu iddia etti. Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı tarafından sigara kullanımının da Kovid-19 riskini artırdığı belirtilmiş, hatta bununla ilgili bir kamu spotu çekilmişti. Buna rağmen sigaraya herhangi bir satış yasağı getirilmezken, sadece alkol satışına yasak getirilmesinin farklı niyetleri barındırdığı ifade edildi.



“Direkt bir etkisi yok”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, alkolün Kovid-19 virüsün yayılmasında direkt olarak bir etkisinin olmadığını belirterek, “Benim bildiğim bilimsel bir veri yok. Alkolün kovid 19 enfeksiyonunu yaydığına dair bir şeye rastlamadım. Böyle bir şey olsaydı da zaten, bu zaten çoktan paylaşılır, çıkardı. Nerede, kim bulmuş, görmüş” dedi.

Solunum yolu enfeksiyonları 

Sigarada ise durumun farklı olduğunu ve sigaranın Kovid-19 enfeksiyonunun yayılmasında etkisi olabileceğini belirten Çamlı, “Çünkü sigara solunum yoluyla alınan bir şey. Sigaranın genelde üst solunum yolu enfeksiyonlarında böyle olumsuz bir etkisini söylememiz mümkün ama sigara satışları yasak değil. Sigaranın bu yönüyle sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz, solunum yolu enfeksiyonlarına olumsuz bir etkisi olabilir. Ama alkolün böyle bir etkisi yok. Zararlı olduğunu söyleyebilirsiniz ama yasaklama getirmek ayrı bir şey. Tekrar söylüyorum, zararı olmasına rağmen sigaraya yasak getirmediler ama alkol satışı yasaklandı” diye konuştu.

Güney Afrika ve Hindistan’da yasaklandı

Dünya Sağlık Örgütü ise, alkolün Kovid-19 enfeksiyonunu direkt yayıcı bir etkisi olduğunu belirtmemesine rağmen, yaptığı açıklamalarda birtakım uyarılarda bulundu. ‘Alkolden kaçınarak bağışıklı sisteminizi koruyun’ denilen açıklamada, alkolün alınan ilaçların etkisini azaltacağı ve kullanılan alkolün sigara tüketimini de artırdığı uyarısında bulundu. Dünyada, bizim dışımızda 7 ülke alkol kısıtlamasına gitti. İsveç, İngiltere, İspanya ve Kenya’da alkol tüketimi ve satışıyla ilgili birtakım kısıtlamalara gidilirken,  Taylan’da bazı bölgelerde, Güney Afrika ve Hindistan’da ise bizde olduğu gibi tüm ülke genelinde alkol tüketimi ve satışı tamamen yasaklandı. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test