Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan Beklenen Duyuru

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından son zamanlarda yapılacak olan toplu para iadesi hakkında sevindirici haberler geldi. Açıklanan bilgiye göre, belirli şartları yerine getiren bireyler için 246 bin TL'ye varan enjeksiyon toplu para iadesi yapılacaktır. Bu uygulama, özellikle bozuklukları tam olarak karşılayamamış hastalara yönelik bir düzenleme olarak görülmekte.

Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli olamayan Öğrenciler için bir fırsat sunuyor. Yapılan son açıklamaya göre, yaşını doldurmuş musluğun altında prim gün sayılan kişilere, kendi iş yerlerini kapatan kişi adına prim ödemelerini gerçekleştirenlere ve toplu para iadesi yapılan kişilere açıklanmıştır. Bu durum, SGK'ya prim ödemiş ancak yeterli gün veya yaş şartlarını karşılayamadığı için emeklilik ücreti kazanamayan kişiler için geçerlidir.

Toplu Para İadesi Nasıl Alınır?

SGK tarafından yapılan koşulları yerine getiren vatandaşlar, öncelikli ödemelerini toplu olarak geri alma şansına sahipler. Özellikle sigorta başlangıcı ancak sigorta için yaş ve gün gibi şartları yerine getirilen sigortalı olmayanlar, ödedikleri primleri geri alabilirler. Bu süreç için SGK'ya özel bir dilekçe ile başvuruda bulunmak yeterli olacak. Başvuru sahibinin adı tasnif edildi, asıl adı tasnif edildi, asıl adı tasnif edildi.

Kimler Faydalanabilir?

Bu uygulamadan yararlanabilecek kişiler, öncelikle SGK prim ödemelerini düzenli olarak yapılmış ancak gerekli koşulları tam olarak karşılayamamış olanlardır. Emeklilik günü dolmuş ama yaş haddini bekleyenler, iş yeri kapatılmış ancak sonrasında prim ödemeyenler ve vefat eden kişilerin hak sahibi mirasçıları bu kullanabilir. Ayrıca, emeklilik için gereken diğer koşullar yerine getiremeyen ancak yüksek miktarda prim ödemiş olan bireyler de toplu iade alabilirler.

Bu şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı durumlarda karşılaşılan mali sıkıntılara çözüm sunmayı ve ayrılma sürecinde yaşanan aksaklıkları gidermeyi sürdürüyor. Uygulama, hem primlerini ödemiş olan kişilere mali bir rahatlama sağlayacak hem de SGK sistemi olan güveni artıracaktır.

Kaynak: Haber Merkezi