Reklam
FLAŞ HABER
Reklam
Reklam
Reklam

Seyyarlardan 'Araç' Önerisi

Seyyar Satıcıları Odası kurulması için İl Ticaret Müdürlüğü’ne dilekçe verdiklerini belirten İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren, farklı illerdeki belediyelerin uygulamaya başladığı estetik görünümlü seyyar satıcı araçlarının İzmir’de de hayata geçirilmesini talep etti

Seyyarlardan 'Araç' Önerisi
30 Ekim 2020 - 16:24
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin İzmir’deki 5 bin seyyar satıcının yasal statüye kavuşturulması için harekete geçtiklerini söyledi. Seyyar Satıcılar Odası kurulması amacıyla geçtiğimiz aylarda Ticaret İl Müdürlüğü’ne dilekçelerini verdiklerini söyleyen Başkan Laçin, “Başka illeri gezerek orada belediyelerin yaptığı estetik görünümlü araçların İzmir’deki seyyar satıcılar için de kullanılabilir olmasını istiyoruz” dedi. Yaklaşık 6 ay önce İzmir Seyyar Satıcılar Derneği’ni kurduklarını ve geçen sürede bine yakın üyeye ulaştıklarını söyleyen Dernek Başkanı Evren Laçin, Ağustos ayında da Oda haline gelmek için dilekçelerini İzmir Ticaret İl Müdürlüğü’ne ilettiklerini vurguladı. İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, “Bizler 5 bine yakın seyyar satıcı olarak sürekli sokaklardayız ve sıkıntılarının da oldukça birikti. Zabıtayla sıkıntı yaşamamak gerekse devletimize vergilerimizi ödemek için yasal statüye ve estetik görünüme kavuşmak istiyoruz. Bunun için de çeşitli kentlerin seyyar satıcılara yönelik geliştirdiği araçları biz de kentimize kazandırabiliriz” şeklinde konuştu.

“İzmir’de de olabilir”

Estetik görünümlü araçların tasarımı görmek için Kayseri, Uşak, Mersin, Adana, İstanbul, Bursa gibi kentleri ziyaret ettiklerini açıklayan Laçin, “İzmir’imiz için de tek tip ve görünümü estetik araçları tasarlayarak belediyemizin belirlediği alanlarda kimseyi rahatsız etmeden ve bulunduğu mekana değer katarak işlerimizi yapmak istiyoruz. Diğer iller bunu başarabilmiş; İzmir olarak da biz de yapabiliriz” dedi.  

“Alan tahsis edilsin”

Oda statüsüne kavuşmaları halinde kayıtsızlık ve güvencesizlik gibi sorunların da son bulacağını aktaran Laçin, “Oluşturulacak ortak bir komisyon vasıtasıyla belediyeler bizlere yer göstersin, biz de o alanda satışımızı yapalım. Yine belediyeler bizi kontrol etsin ama zabıta endişesi yaşamayalım. Simitçiler gibi belli bir alan tahsis edilerek, tek tip araçlarımızla çalışalım. Bu yerlerin ve araçların tespitini de komisyonlar belirleyebilir. Biz seyyar satıcılar olarak aramızda yer tahsisi konusunda anlaşırız” ifadelerini kullandı.


“Hükümetle köprü olunsun”

Yerel yönetimler kadar hükümetten de beklentileri olduğunu vurgulayan Laçin, “Bizler 6,5 milyon seyyar esnaf adına özellikle kayıt dışı 100 binlerce küçük esnaf adına Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Esnaf Genel Müdürlüğü ile irtibata geçip sorunlarımızı doğrudan bakanlık yetkililerine iletmek adına İzmir milletvekillerimizden sorunlarımız için köprü görevi görmelerini rica ediyoruz” diye konuştu. 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test