Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı Kamuda Tasarruf Tedbirleri kapsamında toplu ulaşımın olduğu yerlere memur servislerinin kaldırılacağını açıklaması memurları kızdırdı. Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) İzmir Dönem Sözcüsü Nihat Filiz servis ile ulaşımın sağlandığı dönemde olası bir kaza veya sıkışıklık durumunda servisin sorumlu olduğunu fakat şimdi doğrudan memurun sorumlu tutulacağını aktardı. Memurların toplu ulaşım araçlarıyla gitmeleri halinde ulaşım ücreti ödenmeyeceğini de sözlerine ekleyen Filiz, “Eğer otobüs, İZBAN veya vapur gecikirse, bozulursa, kazaya uğrarsa ister istemez memur işe geç kalacak. Diğer yandan sorun yaşadığı amiri bu gecikmeyi bahane edip kendisi hakkında tutanak tutabilir ve idari soruşturma isteyebilir. Bu da iş barışını ve ilişkileri bozar” dedi.

Nihat Filiz 2

“Tasarruf değil eziyet”

Söz konusu uygulamanın tasarruf değil eziyet olduğunu anlatan Filiz, Her yıl milyarlarca lira ödenen garantili otoyollara, hastanelere, köprülere, havaalanlarına dokunan yok. Hazine’deki açığı kapatmak için memurun servisini kaldırmak, lojmanına zam yapmak akıllarına geldi. Biz bu haklarımızın elimizden alınmasına karşıyız ve önümüzdeki süreçte bu konuda KESK olarak alanlarda eylemler başlatmayı planlıyoruz” diye konuştu. Devletin memurlara ulaşım ücreti de vermeyeceğine dikkat çeken Filiz, “Zaten ulaşım ücreti verecek olsa servisi kaldırmazdı. Biz yine cebimizden kendi maaşımızdan ulaşımı sağlayacağız. Ülkeyi sömürenler üzerinden bu tasarrufu yapmaları gerekirken, onların vergi borçları silinirken ezilen yine emekçi ve memur oldu” diye konuştu.

‘4 memur 1 taksi’ 

Ulaşım sorununu kimi memurların, öğretmenler gibi çözebileceğini vurgulayan Nihat Filiz, “Aynı okulda görev yapan ve birbirlerine yakın oturan 4 öğretmenler bir araya gelip taksi tutuyor ve okula taksiyle gidiyorlardı. Servisi iptal edilen kimi memurlar da şartları uyuyorsa bu yöntemi tercih edebilir” ifadelerini kullandı. Sorunun sadece servislerle sınırlı olmadığını da kaydeden Filiz, “Açıklanan uzaktan ve esnek çalışma modeliyle güvencesiz istihdam ve angarya artacak. Lojmanlar ve sosyal tesisler ya elden çıkarılacak veya kiraları piyasa koşullarına göre zamlanacak. Bu kesinlikle tasarruf paketi değil saldırı paketidir ve buna karşı mücadele başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdem Mert 2

Ankara’da toplandılar

İzmir’de kamuya hizmet veren yaklaşık 700 servis aracının olduğu öğrenilirken bu araçların ve personelinin akıbeti de belirsizliğini koruyor. Kimi kamu kurumlarının hizmet alım yoluyla özel servis araçlarını kullandığını belirten İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Erdem Mert, kimsenin neyin nasıl olacağına dair net bir fikri olmadığını açıkladı. Kararın henüz çok yeni olduğunu belirten Mert, “Konu değerlendirmesi için Ankara’da servisçilik işiyle ilgilenen sivil toplum örgütlerinin yöneticileriyle toplandık ve bizleri hangi boyutta ilgilendirdiğini ayrıntılı şekilde ele aldık. Bu tasarruf tedbirleri servisçiler özelinde neleri kapsıyor, neleri kapsamıyor, çözüm olarak ne yapabiliriz gibi konuları konuşup bundan sonraki süreçle ilgili yol haritası çizmeye karar verdik. Konuyu netleştirdikten sonra da bu yasaktan olumsuz etkilenecek servisçi esnafımızın sayısını tespit edeceğiz. Önümüzdeki günlerde de kamuoyu ile yol haritamızı, yapacaklarımızı paylaşacağız” dedi.


Memurun 5 korkusu

1- Sosyal tesisler satılacak, elden çıkarılacak, 2- Bir memura 2-3 kişinin işi yaptırılacak,  3- Esnek ve uzaktan çalışmayla memurlar kadrosuz ve güvencesiz hale gelecek, 4- Lojman kiraları piyasa koşullarında zamlanacak, 5 – Ulaşım servisleri kaldırılacak  . 

Kaynak: Murat Ervin