Reklam
Reklam
Reklam

Sertel'den TRT çıkışı

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, TRT’de yayınlanan bir programda, CHP'ye hakaret edildiği ve iftira atıldığı iddiasıyla açıklamalarda bulundu. TRT’nin tarafsız ve bağımsızlığını yitirdiğini vurgulayan Sertel, RTÜK’ü göreve çağırdı

Sertel'den TRT çıkışı
25 Aralık 2019 - 13:19
Reklam

KENAN YEŞİL-CEREN DEVECİOĞLU

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, CHP İzmir İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Devletin resmi televizyonu TRT'de yayınlanan bir programda, CHP'ye hakaret edildiği ve iftira atıldığı iddiasıyla açıklamalarda bulunan Atilla Sertel, Radyo Televizyon Üst Kurulu(RTÜK)’nu göreve çağırdı. TRT’de yapılan çeşitli programları ve programa katılanları çok sert bir şekilde eleştiren Sertel, CHP olarak birçok konuda halkın yanında mücadele ettiklerini vurgulayarak, “Halkımızın mutluluğu, aşını, işini korumak için çalışıyoruz. Kadın cinayetlerinin önüne geçmek, gençlerin iş bulmasını sağlamak, ülkenin kalkınmasını sağlamak için mücadelemiz sürüyor. Ancak TRT’deki bazı programlarda CHP’nin devlete karşıtı bir siyaset yaptığı, CHP’nin Türkiye’nin altını oyan bir politika yaptığı gibi bazı kişiler tarafından iftira atılıyor. Reji de bunu altyazı olarak veriliyor. Gelirini halktan alınan vergilerle sağlayan devletin kanalı, aslında bağımsız ve tarafsız olması gerekirken, bu iftira ve yalanlarla kendi halkına hakaret ederek tarafsızlığını çiğniyor. TRT, tarafsızlığını çoktan yitirmiş” dedi.

Rakamlarla yüklendi

TRT’nin tarafsızlığını korumadığını rakamlarla da açıklayabileceğini aktaran Sertel, “Rakamlar da açıkça TRT’nin tarafsızlık ilkesini çiğnediğini gösteriyor. Seçim dönemi Recep Tayyip Erdoğan’a 67 saat 58 dakika yer veren TRT, Muharrem İnce’ye 6 saat 42 dakika veriyor. Meral Akşener’e ayrılan süre ise sadece 12 dakika. Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu’na da 8 dakika 23 saniye ayırıyorlar. Seçimlerde asla bir hükmü olmayan, doğru düzgün üyesi dahi bulunmayan HÜDAPAR’a ise 23 dakika ayrılıyor. Mecliste yeri bulunan İYİ Parti’ye 12 dakika hiçbir hükmü olmayan HÜDAPAR’a onun iki katı 23 dakika veriliyor. Yüzde 12 oy alan HDP’ye ve Selahattin Demirtaş’a sıfır dakika yer verilmiş. Mart seçilmelerinde CHP’nin aleyhinde 49 saat 58 dakika 12 saniye haber yapılıyor. Lehimizde ise tek bir haber yok. AK Partinin tüm belediye başkanları çok dürüst, yolsuzluğa, rüşvete hiç karışmamışlar. MHP, için 12 saat lehte haber veriyor. Ancak onların da aleyhinde tek satır yok. İYİ Parti lehine 55 dakika, aleyhine ise 1 saat 52 dakika haber yapmış” diye konuştu.

TRT’nin çivisi çıktı

TRT’de Pelin Çift’in sunduğu ‘Öteki Gündem’ isimli programına yükelenen Sertel, “Buraya öyle garip, ilginç insanlar bulup çıkarıyorlar ki insan şaşırıyor. Adam çıkmış rüyasında Allah’ı, Peygamber’i, Kâbe’yi çok gördüğün anlatıyor. Sonra da diyor ki ‘Bir gün odama girdim Medine Ordusu odamda’ diyor. Pelin Çiftçi çok şaşırdım diyor. Ya buna karşı çıkması gereken insan, sunucu, bunu destekliyor. Ya çok şaşardım diyor. TRT böyle manyakları konuk olarak alıyor. Biri de çıkmış yine aynı programda Nuh Tufanı’nı anlatıyor ve diyor ki ‘Nuh ve oğlu iki ayrı dağdaymış ve cep telefonu ile haberleşmesiler. Nuh’un oğlu uçan araba ile diğer dağa gitmiş. Bunu söyleyen insan akademisyen. Uçan arabalar 20’nci yüz yılda yapılmaya başlandı ama adam Nuh Tufan’ında bu araçların olduğunu söylüyor. TRT nereden buluyor bu manyakları? TRT’nin çivisi çıktı ve asıl önemli olan bu televizyonun CHP’ye yaptığı suçlamalar. Halk bunları ciddiye almıyor ama tarafsızlık ilkesini çiğnemesi yasalara aykırı. Hangi savcılık, hangi RTÜK, bunlara ceza yazıyor? Tüm kanallara ceza yağdıran RTÜK bunları görmüyor mu? Bu alçakça yapılan yayını kabul etmememiz mümkün değil. Bu kişiler saray tarafından yönlendirilen, ceplerine para konulan, öttürülen kişilerdir. Kendilerine verilen notları bilgisizce, cahilce söylüyorlar” dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test