Gelecek Partisi eski Sözcüsü Serkan Özcan, yaptığı açıklamalarla gündeme gelen önemli isimlerden biri haline geldi. Güner, 14 Aralık 2023’te yaptığı yazılı açıklamayla Ekrem İmamoğlu’nun İBB başkanlığını yeniden kazanmasının önemini vurgulamış ve partisinin aday çıkarma kararını eleştirerek görevinden istifa etmişti.

14 Ocak 2024 tarihinde Gelecek Partisi kongresi devam ederken kendi isteğiyle görevinden ve partisinden ayrıldığını söyleyen Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun danışmanı oldu. Peki, Serkan Özcan kimdir? Serkan Özcan'ın yaşamına dair ayrıntılar haberimizde...

Serkan Özcan kimdir?

1977 yılında Konya'da doğan Serkan Özcan, 1999 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. Eğitimine Amerika Birleşik Devletleri'nde University of Illinois at Urbana-Champaign'de finans alanında yüksek lisans yaparak devam etti.

1999-2006 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda uzman olarak çalışan Serkan Özcan, daha sonra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda (BDDK) başkan danışmanı olarak görev yaptı. Bu süreçte ulusal ve uluslararası finansal gelişmeleri takip ederek Türk finansal sistemine olan etkilerini analiz etti. 2010-2012 yılları arasında Vakıflar Bankası'nda başekonomist olarak çalışan Özcan, aynı dönemde Vakıf Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı. 2012-2015 yılları arasında Odea Bank A.Ş.'de ekonomik araştırmalar ve stratejik planlamadan sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

Serkan Ozcan Kimdir

2015 yılından itibaren Turkey Macro View (TMV) Consulting'in kurucu yöneticisi olarak kariyerine devam eden Özcan, Türkiye'de ve yurt dışında birçok ekonomi ve finans konferansında konuşmacı olarak yer aldı. Ayrıca çeşitli dergilerde makaleler ve yazılar yazdı. Serkan Özcan, Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi'nin sözcüsü olarak siyasi kariyerini sürdürmektedir. 14 Ocak 2024 tarihinde Gelecek Partisi kongresi devam ederken kendi isteğiyle görevinden ve partisinden ayrıldığını söyleyen Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun danışmanı olmuştur.

Serkan Özcan'ın Yaşı ve Memleketi

1977 doğumlu olan Serkan Özcan, Konya asıllıdır.

Kaynak: Haber Merkezi