Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, 31 Mart seçimlerine sayılı günler kala Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve 30 ilçe adayları ile ilgili aldıkları kararları eleştirerek, CHP Genel Yönetimi'nin kendilerine yakın olmayan herkesi yetkilerinden uzaklaştırdıklarını vurguladı. Eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'un 5 benzemezi bir arada tutmaya çalıştığını ancak CHP Kurultayı sonrasında partinin 5 parçaya bölündüğünü kaydeden Sandal, "Bireysel hırslarını siyasal akıllarının önüne koyanlar, partiden ellerini çeksinler" dedi.

"Ankette 1'inciydik"

31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kala CHP'nin İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Dr. Cemil Tugay'ı göstermesiyle Tunç Soyer dönemi sona erdi. İzmir'de sadece Tunç Soyer değil, aynı zamanda 3 ilçe haricinde tüm ilçelerin belediye başkan adayları, mevcut başkanlardan seçilmedi. 4-5 Kasım'da gerçekleşen CHP Kurultayı'nda "Değişim" söylemi ile yarışa giren eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen tüm başkanlar, makamlarından el çektirildi. Bu isimlerden biri olan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, CHP Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediği için pişman olmadığını, bugün olsa yine Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini vurgulayarak, "Kılıçdaroğlu 5 benzemezi bir arada tutan biriydi, bugün biz 5 parçaya bölündük" diye konuştu.  "Bayraklı’daki iradeyi yok saymaya kimsenin hakkı yok" diyen Sandal, gerçekleşen Kurultay sonrasında Özgür Özel'in söylediklerinin tüm partilileri umutlandırdığını belirterek, "Özel ‘kayıtdışı siyaseti bitireceğim’ demişti. Çok kıymetli bir cümle. Siyasetin şeffat ve kayıtlı olması son derece önemliydi. 'Ben anket yapacağım, ben heyetler göndereceğim onların raporlarına bakacağım, fikirler alacağım ve bunların tamamı şeffaf olacak' denmişti. Mevcut durumu ben takdirlerinize sunuyorum. Bayraklı memnununiyet anketi İzmir’in en iyilerinden biri. Komisyon kararları, parti yetkililerden duyduğum güçlü adayın belediye başkanı olacağı yönündeydi. Sonrasında iki mesele bizim atanmamıza yeterliyken üç isimli bir anket soruldu. Bayraklı yurttaşlarımıza sordular. Bizim oranımız o ankette oldukça yüksek çıktı. Rakamları da biliyorum, ancak kimseyi rencide etmek istemem. Sorulan ankette üç arkadaştan eser var mı? Yok. Çünkü Serdar Sandal Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın bir isim, Kılıçdaroğlu’na oy verdi" diye konuştu.

"Oyumu değiştirmem istendi"

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun süreci en kötü yöneten başkanlardan biri olduğunu söyleyen Sandal, "Ön seçimden haberi olan var mı? İl ve ilçe başkanlıklarına sormadan her hangi bir atama yapmayacağız dediler ancak İzmir İl Başkanı’na kimin atama yapacağı söylenmedi. Arslanoğlu gelmiş geçmiş en düşük performans gösteren il başkanıdır. İzmir iradesine ve örgütün gücüne sahip çıkamamıştır" dedi. Kurultay sürecinde ilk oyunu Kılıçdaroğlu'na verdiğini ve bir vekilin ikinci seçimde oyunu değiştirmesi konusunda baskı yaptığını kaydeden Sandal, "Ben bir söz verdim. Kılıçdaroğlu’na oy verme gerekçem onun vicdanı ve liyakatiydi. Toplumsal barışın mimarına oy verdim" ifadelerini kullandı.

"Korkunun ecele faydası yok"

Sandal, "Seçim sonrasında Olağanüstü Kurultay olabilir mi?" sorusuna ise, "Benim böyle bir şeye işaret etmeme gerek yok. Bizim partimiz otel odalarında, hukuk bürolarında kurulmuş bir parti değil. Bu partiyi var edenler farklı geleneğe sahip insanlar, gelecekle ilgili kuşku duyduklarında gereğini onlar yerine getirirler. Bu mesele bittikten sonra, bu sorunu tekrardan gözden geçireceğiz. Birileri kendi gelecekleri endişesiyle belediye başkanlarının üstünü çizmiş olabilir ancak burada korkunun ecele faydası yok" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Dilek Çakır