Efes Selçuk Belediyesi, Temmuz Ayı Meclis Toplantısı’nın ilk oturumunda, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in öncülüğünde afetlere karşı ortak bir deklarasyon yayınlama çağrısı yaptı. Başkan Sengel, özellikle 29 Haziran’da başlayan ve geniş bir alana yayılan Arvalya Mevkii yangınının meclisin ana gündemini oluşturduğunu belirterek, Efes Selçuk’un afetlere karşı daha etkin önlemler alması gerektiğini vurguladı.

Başkan Sengel, kriz belediyeciliği yerine afet anında etkili müdahale ve toplumu içine alan bir sivil inisiyatifin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Artık afet dediğimizde aklımıza sadece deprem gelmiyor. Orman yangınları gibi doğal afetler de büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle, tüm partiler adına bir deklarasyon yayınlamak istiyoruz. Meclis üyelerimiz ve vatandaşlarımız adına bu deklarasyonun önemli olduğunu düşünüyorum.”

İKLİM KRİZİ VE İNSAN KAYNAKLI YANGINLAR VURGUSU

Başkan, geçmişte düzenlenen Efes Selçuk Dayanıklı Kent Konferansı’nda alınan kararların afet yönetimi açısından önemli olduğunu ve bu çerçevede ortaya çıkan çıktıların uygulanabilir ve somut hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, iklim krizi ve insan kaynaklı ihmallerin orman yangınlarının sıklığını artırabileceğine dikkat çekti.

Sonuç olarak Başkan Ceritoğlu Sengel, afetlere karşı somut adımlar atılması gerektiğini vurgulayarak şunları ekledi: “Yaz sıcaklarının artması ve bilinçsizlik, afetleri tetikleyebilir. Bu nedenle, kriz anında değil, olası riskleri önceden öngörmeli ve önlemlerimizi almalıyız. Kamu ve sivil inisiyatifler olarak birlikte hareket ederek kalıcı ve önleyici çözümler üretmeliyiz.”

Muhabir: Özge Uğulu