Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren bir isim var: Haluk Bayraktar. Özdemir Bayraktar'ın oğlu ve Selçuk Bayraktar'ın abisi olan Haluk Bayraktar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine giren ilk insansız hava aracını (İHA) geliştiren ve ihraç eden savunma ve havacılık şirketi BAYKAR Savunma'nın genel müdürü olarak tanınıyor.

Haluk Bayraktar kimdir?

Haluk Bayraktar, 4 Ekim 1978 tarihinde İstanbul'da doğdu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine giren ilk İHA'yı geliştirerek ve ihraç ederek Türkiye'nin savunma sanayisindeki önemli isimlerinden biri haline geldi. Aynı zamanda TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) kurucularından biri ve Yönetim Kurulu Başkanı, SAHA İstanbul'un kurucularından biri ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

Haluk Bayraktar, Türkiye ile Ukrayna arasında stratejik işbirliklerinin kurulmasında da etkili bir rol oynadı. BAYKAR bünyesinde yürütülen ilişkiler sonucunda 2019 yılında 6 adet Bayraktar TB2 SİHA'nın satışı gerçekleştirildi. Ayrıca Bayraktar AKINCI projesinde Ukrayna menşeli bir motor tercih edilmiş ve ortak üretim çalışmalarına başlanmıştır.

Eğitimi ve Kariyeri

Haluk Bayraktar, eğitimine ODTÜ'de Endüstri Mühendisliği Lisans programında başladı ve 2000 yılında mezun oldu. Ardından 2002 yılında Columbia Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladı. ABD'deki eğitiminin ardından Türkiye'ye dönerek, savunma sanayiindeki kariyerine odaklandı.

Bayraktar, o dönem otomotiv yan sanayi alanında faaliyet gösteren Baykar'da savunma sanayiinde ilk İnsansız Hava Aracı Sistemleri üretim faaliyetlerinde mühendislik yöneticisi olarak çalışmaya başladı. 2010 yılından beri ise BAYKAR Savunma'nın Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Ayrıca, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyeliğine getirilen Bayraktar, Türkiye Teknoloji Takımı'nın yönetim kurulu başkanlığını da üstlenmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ