Suç örgütü kurma iddiasıyla aranmakta olan ve şu anda Birleşik Arap Emirlikleri'nde ikamet eden Sedat Peker, geçen yıl sosyal medya platformları üzerinden paylaştığı mesajlarda, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Deniz Meclisi üyesi Salih Orakçı ve Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren'in rüşvet iddialarına karıştığını öne sürdü.Peker, iş insanı Mine Tozlu Sineren'den borsa işlemleri için rüşvet talep edildiğini ve adı geçen diğer kişilerin de bu rüşvet şebekesinin içinde olduğunu iddia etti.

Büyükşehir adayı Özlale, Urla’nın Sesi paneline katıldı Büyükşehir adayı Özlale, Urla’nın Sesi paneline katıldı

sedat-peker-gundeme-getirmisti-yargidan-ali-fuat-taskesenlioglu-karari (1)

Bu rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak CHP, İYİ Parti, Türkiye İşçi Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Zafer Partisi, Memleket Partisi, Deva Partisi ve Gelecek Partisi, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ancak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, muhalefet partilerinin suç duyurularını değerlendirdikten 1 yıl 1 ay sonra, 28 Eylül'de "soruşturma yapılmasına yer olmadığı" kararı verdi.

Kararda, "Dosyanın incelenmesi sonucunda; Sermaye Piyasası Kurulu eski Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu'na isnat edilen eylemler için soruşturma yapılabilmesi için gerekli olan 'kurul başvurusu' koşulunun sağlanmadığı, bu nedenle muhakeme koşullarının yerine getirilmediği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, suçlamaları yönelttiği Sermaye Piyasası Kurulu eski başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma açılamayacağına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ