31 Mart Yerel Seçimi sonrasında, seçimlerde beklenen performansı gösteremeyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçimin hemen ardından Seçimli Olağanüstü Kurultay kararı aldıklarını açıkladı. Bu gelişmelerin ardından İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale, İYİ Parti İzmir İl Binası'nda basın toplantısı düzenledi.

Özlale, toplantıda seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) açık ara farkla 420 belediyeyi kazanmasını tebrik ederek, "Seçmen AK Parti'ye karşı en güçlü partiye yöneldi" dedi. İYİ Parti olarak istedikleri sonucu alamadıklarını belirten Özlale, partinin yaşadığı sorunlardan birinin, zor zamanlarda bir araya gelmektense, 'Zor zamanlardan en iyi nasıl çıkarız?' düşüncesi olduğunu vurguladı.

'HEPİMİZ BAŞARISIZ OLDUK'

Partideki başarısızlığın sadece genel başkanları Meral Akşener'in değil, tüm partililerin sorunu olduğunu ifade eden Özlale, "Biz istediğimizi alamadık. Bunun dışında İYİ Parti olarak genelde de başarısız olduk. Ancak sadece genel başkanımız başarısız olmadı, bizler başkan adayları olarak da başarısız olduk" şeklinde konuştu.

Seçim sonuçlarının ardından parti içinde kurultay hesabı yapanların başarısız olduklarını dile getiren Özlale, "İstediği belediye başkanları seçilmediği için çalışmayan milletvekilleri olarak başarısız olduk. Biz bir harp yaşadık, bunun sonuçlarını da değerlendireceğiz" dedi.

Özlale ayrıca, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan'ın yerine getirilen eski İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu ile yollarının tartışmalı bir şekilde ayrılmasının, seçime etkisinin olumlu olduğunu düşündüğünü belirtti.

Seçimli Olağanüstü Kurultay'da Meral Akşener'in başkanlığı bırakması halinde kendisinin de partiyi bırakacağını belirten Özlale, "İYİ Parti rozetini her zaman gururla taşıdım ve taşımaya devam edeceğim. Parti bana hangi görevi verirse elimden gelenin en iyisini yapacağım" şeklinde konuştu.

Son olarak, İYİ Parti'nin seçimlerdeki başarısızlığının muhasebesini yapacaklarını ve partiyi bu süreçten daha güçlü çıkaracaklarını belirten Özlale, "Burada sorumluluğu tek bir kişiye yüklemek haksızlık olur" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan