Seçim sürecinin sona ermesiyle birlikte, ülkede birçok şehirde gerginlik atmosferi hakim. Vatandaşlar, seçim sonuçlarına bağlı olarak hangi illerde 15 gün süreyle uygulanacak olan yasakların belirleneceğini merakla bekliyor. Özellikle, yasakların hangi kriterlere göre belirleneceği ve nasıl bir süreç izleneceği konusundaki belirsizlikler, kamuoyunun gündemine oturdu. Peki, hangi illerde yasaklar uygulanacak? İşte, detaylar...

Hangi illerde 15 gün yasak uygulanacak?

Van, Bitlis ve Siirt Valilikleri, güvenlik gerekçesiyle 15 gün boyunca gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantılarını yasakladı. Siirt, Van ve Bitlis'te 03-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan gösteri ve yürüyüşlere güvenlik sebebiyle yasak getirildi.

Bitlis Valiliği tarafından yapılan açıklamada, olası olayların önüne geçmek ve halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla 03-17 Nisan tarihleri arasında basın açıklaması, oturma eylemi, anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının yasaklandığı duyuruldu.

Siirt Valiliği ise Pervari ilçesi ve bağlı tüm köylerde 3 Nisan Çarşamba gününden itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise, kent genelinde 3 Nisan'dan itibaren 17 Nisan'a kadar olan 15 günlük süre boyunca Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşleri, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının yasaklandığı belirtildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ