Türkiye dün sandık başına giderek belediye başkanlarını seçti. Saat 17.00'de başlayan oy verme işlemi sonrasında, bazı illerdeki seçim yarışı oldukça çekişmeli geçti ve sonuçlar merakla bekleniyordu. İşte, kıl payı farklarla el değiştiren o iller...

Seçim mücadelesinde kıl payı el değiştiren iller hangileri oldu?

Türkiye dün, 81 ilde gerçekleştirilen yerel seçimlerde yeni belediye başkanlarını belirledi. Seçimin galibi, büyük bir atakla Cumhuriyet Halk Partisi oldu.

Kesin olmayan sonuçlara göre, CHP toplamda 17 milyondan fazla oy alarak %37,68'lik bir oy oranına ulaştı. CHP, 14'ü büyükşehir olmak üzere 35 il, 337 ilçe belediyesi ve 48 belde belediyesi olmak üzere toplamda 420 belediye başkanlığı kazandı.

Seçimde AKP 24 ille ikinci parti olarak yer alırken, DEM 10 il, MHP 8 il, YRP 2 il, İYİ Parti ve BBP ise birer il kazandı.

Çoğu şehirde seçimler belirgin farklarla sonuçlanırken, bazı iller adeta nefesleri kesti. Kafa kafaya geçen yarışlar, sonuçların kıl payı farklarla belirlenmesine neden oldu.

İşte o iller:

ARTVİN: CHP adayı Bilgehan Erdem ile AKP adayı Mehmet Kocatepe arasındaki çekişmeli yarış, sadece 274 oy farkla Erdem'in lehine sonuçlandı.

ARDAHAN: Nefeslerin tutulduğu bir diğer il ise Ardahan'dı. CHP'li Faruk Demir ile AKP'li Yunus Baydar arasındaki yarışta, 174 oy farkla CHP'nin lehine sonuçlandı.

KIRKLARELİ: CHP'nin adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile MHP'nin adayı Derya Bulut arasındaki çekişmeli yarışı 403 oy farkla MHP'li Derya Bulut kazandı.

BİTLİS: Güneydoğu Anadolu bölgesinde, AKP'nin kazandığı illerden biri olan Bitlis'te, kıl payı bir farkla AKP'nin adayı Nesrullah Tanğlay galip geldi. Karabaş'ın 198 oy önünde tamamladığı yarış, dikkat çekiciydi.

BAYBURT: Cumhur İttifakı'nın ortakları AKP ve MHP'nin adaylarının yarıştığı Bayburt'ta, yarış küçük bir farkla sonuçlandı. AKP'nin adayı Mete Memiş, MHP'nin adayı Hükmü Pekmezci'yi 226 oy farkla geride bıraktı.

KÜTAHYA: Kıyasıya geçen yarışın yaşandığı bir diğer kent ise Kütahya'ydı. CHP'nin adayı Eyüp Kahveci, MHP'nin adayı Alim Işık'a karşı 726 oy farkla önde tamamladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ