Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın ismi, son günlerde gündemi meşgul eden önemli bir konu haline geldi. Peki, Şebnem Korur Fincancı kimdir ve Şebnem Korur Fincancı ne dedi? Türk Tabipleri Birliği Başkanı olarak tanınan Fincancı, gelişen olaylarla birlikte kamuoyunun merak konusu haline geldi. Bu bağlamda, Şebnem Korur Fincancı'nın gündeme gelmesine sebep olan önemli açıklamaları ve yaşanan gelişmeleri merak edenler için detaylı bir inceleme yapılması kaçınılmazdır. İşte, Şebnem Korur Fincancı'nın kimliği, sözleri ve cezaevine girişiyle ilgili merak edilen soruların yanıtlarıyla ilgili detaylar...

Şebnem Korur Fincancı Kimdir?

Rasime Şebnem Korur Fincancı, 1959 yılında İstanbul'da doğan Türk adli tıp uzmanı doktordur. Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türk Ceza Hukuku Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneği'nin kurucu üyesi olarak aktif rol almıştır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı ve Türk Tabipleri Birliği'nin Merkez Konseyi Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur.

Şebnem Korur Fincancı Ne Dedi?

Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta kimyasal silah kullandığı iddialarında bulunarak gündeme gelmiştir. Bu söylemleri nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik ifadeleri sebebiyle soruşturma başlatılmış ve bu süreçte tutuklanmıştır.

Şebnem Korur Fincancı Neden Cezaevine Girdi?

Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta kimyasal silah kullandığı iddialarını dile getirmesi üzerine "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştır. İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen iki yıl sekiz ay 15 gün hapis cezası kararı üzerine tutuklanmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi