Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) ilişkin soru kitapçıkları ve sınav belgelerini taşıyan 536 nakil aracı, ülke genelindeki 245 sınav merkezine güçlü bir güvenlik zinciri altında sevk edildi.Soru kitapçıkları ve sınav belgeleri, karekodlu kutularda muhafaza edilerek, zaman ayarlı elektromekanik kilit sistemleriyle korunan nakil araçlarıyla Ankara'daki ÖSYM matbaa merkezinden KKTC'ye ve diğer illere gönderildi.

Yks'ye Hazır Mısınız Meb'den Çevrim Içi Deneme Sınavı Geliyor!

Hafta sonunda gerçekleşecek olan ve 3 milyon 120 bin 878 adayın başvurduğu YKS, bu yıl 81 ildeki 245 sınav merkezinde ve KKTC Lefkoşa ile Hırvatistan'ın Zagreb kentinde düzenlenecek. ÖSYM, bu yıl 18 Yaş Altı Milli Futbol Takımı futbolcuları için Zagreb'de gerçekleştirilecek YKS'nin sınav kitapçıkları ve belgelerini hava yoluyla yüksek güvenlik önlemleri altında transfer etti. Soru kitapçıklarının basımı, paketlenmesi, kontrolü ve sevkiyatı için görev yapan 100'den fazla ÖSYM personeli, neredeyse 40 gün boyunca dünyadan izole edilmiş bir matbaa merkezinde çalıştı.

Osym Ile Meb Yks Soru Hav 620 2 41

Hazırlık süreci boyunca kapalı merkezde sınav güvenliği, özel sistemlerle ve 7 gün 24 saat emniyet güçlerinin nöbetiyle sağlandı. Sınavın son oturumu olan YDT'nin tamamlanmasının ardından, merkezde görev yapan personel aileleriyle buluşacak. ÖSYM'nin sınav kitapçıkları ve belgelerinin sevkiyatı, tamamen izole edilmiş matbaa merkezinden nakil araçlarına yüklenerek başladı.Nakil araçları, ülke genelindeki 245 sınav merkezine yüksek güvenlik önlemleri altında ulaştırılacak. Araçların varış noktalarına ulaşımı, emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıkları tarafından koordine edilecek.

Yks Odemesi Nasil Yapilir Yks Sinav Ucreti Nereye Yatirilir Osym Online Odeme Nasil Yapilir

Özel zaman ayarlı elektromekanik kilit sistemleriyle korunan ve Ankara dışındaki 80 şehre gönderilen nakil araçları, belirli zaman aralıklarında ulaştırılacak. Sınav belgelerinin nakledildiği 536 nakil aracı, KKTC ve Ankara dışındaki 80 ildeki 245 sınav merkezine ulaşacak. Bu süreç, ÖSYM Sınav Koordinasyon Merkezi'nde özel kamera sistemleriyle takip edilecek. Nakil araçlarının rotası, duraklama ve mola süreleri, hatta ortalama hızları bile kaydedilerek sürekli izlenecek. Sınav nakil araçlarının tüm hareketleri, anlık olarak GPS üzerinden takip edilecek ve ÖSYM Sınav Koordinasyon Merkezi'nde kontrol edilecek. Varış noktalarında da kamera sistemleri kurulacak.

Yks Sinav Ucreti Son Odeme Tarihi 2024 Universite Sinav Ucreti Ne Zaman Son 2024

Sınav saatine kadar, nakil araçları güvenlik güçleri tarafından bekletilecek ve gözetim altında tutulacak. Her bir araç, ÖSYM Sınav Koordinasyon Merkezi'nde net olarak görüntülenecek ve güvenlik güçleri tarafından korunacak. Sınav günü, elektronik kilitler belirlenen saatlerde ve güvenlik güçlerinin gözetiminde açılacak. Sınav belgeleri, kilitli kutularda taşınarak sınav binalarına teslim edilecek. Sınavın ardından, kilitli kutulara yerleştirilen belgeler, yine yüksek güvenlik önlemleri eşliğinde ÖSYM Sınav Evrakı Kabul Merkezi'ne götürülecek.

YKS öncesi okunacak dualar: Sınava giren öğrencinin arkasından okunacak dualar
 

Kaynak: Haber Merkezi