Güncel haberler arasında dikkat çeken isimlerden biri olan Sarp Kuray'ın sağlık durumu, toplumun geniş kesimleri tarafından merakla bekleniyor. Peki, Sarp Kuray kimdir, Sarp Kuray sağlık durumu nasıl? Bu sorular, kamuoyunun dikkatini çekmeye devam ediyor.

Sarp Kuray kimdir?

Sarp Kuray, Türkiye'nin yakın tarihine damga vuran isimlerden biridir. 1945 yılında Sinop'un Boyabat ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başlayıp ardından Deniz Harp Okulu'na girmiş ve 1967 yılında mezun olmuştur. Deniz teğmeni iken ordudan sicilinin emekli edilmesiyle beraber, Dev-Genç eylemlerine katılmıştır. Ancak 12 Mart 1971 Muhtırası'nın ardından Deniz Subayları davası kapsamında tutuklanarak 4 yıl cezaevinde kalmıştır. Sonrasında yurt dışına çıkmış ve Partizan Yolu/16 Haziran Hareketi adlı örgütü kurmuştur. Daha sonra Ankara Sanat Tiyatrosu'nun kuruculuğunu üstlenmiştir. 2008 yılında, SHP'ye katılarak parti meclisi üyeliğine seçilmiştir. Ancak 2009 yılında, örgütü kurup yönetmek ve çeşitli eylemlerin talimatını vermekle suçlanarak müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. 28 Kasım 2016'da tahliye edilmiştir. Sarp Kuray'ın hayatı, Türkiye'nin siyasi ve sosyal yapısındaki değişimlere tanıklık etmiş önemli bir kişilik olarak dikkat çekmektedir.

Sarp Kuray sağlık durumu nasıl? 

Türkiye sol hareketinin önde gelen isimlerinden ve Dev-Genç'in kurucularından olan Sarp Kuray, geçirdiği epilepsi krizi sonrasında yoğun bakıma alınmıştı. Ancak, 79 yaşındaki Kuray'ın kızı Zeynep Kuray, babasının uyandığını ve bilincinin yerinde olduğunu sosyal medya hesabından duyurdu. Zeynep Kuray'ın yaptığı açıklamaya göre, Sarp Kuray'ın uyandıktan sonra ilk söylediği şey, "Tarihe ayak uydurmak lazım kızım" olmuştu.

Sarp Kuray'ın hastalığına ilişkin detaylar henüz netlik kazanmamış olsa da, geçmişte menenjit teşhisi konmuştu. Zeynep Kuray, babasının durumuyla ilgili endişelerini ve umutlarını sosyal medya aracılığıyla paylaşmıştı. Sarp Kuray'ın yoğun bakımdan uyandığı haberinin duyulması, Türkiye sol hareketi ve 68 kuşağı için önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ