Demokrasinin temel taşlarından biri olan seçim süreçleri, sandık görevlilerinin fedakarca çalışmalarını gerektirir. Ancak, bu önemli görevin karşılığında ödenen ücretin nereye yattığı ve hangi koşullarda ödendiği önemli bir sorudur. Vatandaşlar, sandık görevlisi ücretinin akıbetini ve ödeme zamanlamasını araştırıyorlar. Sandık görevlisi ücreti nereye yatar? Sandık görevlileri ücreti ne zaman yatar? Detaylar haberimizde...

Sandık görevlisi ücreti nereye yatar?

Türkiye, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından sonuçları değerlendirirken, gözler sandık görevlilerinin ücretlerine çevrildi. Binlerce sandık kurulduğu ve milyonlarca vatandaşın oy kullandığı seçimlerde görev alan sandık görevlileri, çalışmalarının karşılığını merakla bekliyor. İşte, sandık görevlisi ücretlerine dair detaylar: 31 Mart 2024'te gerçekleşen yerel seçimlerde görev alacak sandık görevlilerinin ücretleri belirlendi. Buna göre:

  • Sandık kurulu başkanlarına 2.947 TL,
  • Sandık memurlarına 2.088 TL,
  • Partili üyelere 1.044 TL,
  • Bina sorumlularına ise 2.936 TL ücret ödenecek.

Sandık görevlileri ücreti ne zaman yatar?

Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) henüz bir açıklama gelmedi. Ancak, ücretlerin Nisan ayı sonuna kadar yatması bekleniyor. YSK'dan henüz resmi bir duyuru yapılmamış olsa da, geçmiş seçimlerde sandık görevlileri ücretlerini kamu bankaları olan Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank'tan almıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde görev alan vatandaşlar, seçimin geç saatlere kadar sürmesi nedeniyle 1 Nisan Pazartesi günü idari izinli sayılacaklar.

Kaynak: Haber Merkezi