Esenler Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen “Şehir ve Sağlık” etkinliğinde konuşan alternatif ve holistik sağlık uzmanı E. Hülya Giebel, artan salgınlarla mücadelede dışarı çıkıldığında tuzlu suyla gargara ve burun duşu yapmanın, ayrıca eterik yağların koklanıp sürülmesinin etkili olabileceğini belirtti.

Özellikle kış aylarında artan salgın vakalarına karşı alınabilecek önlemleri paylaşan Giebel, büyük kalabalıklardan kaçınılması ve sıkışık ortamlardan uzak durulması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, çocuklarda bağışıklığı güçlendirmek için hazır yiyeceklerden uzak durulması, sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. Çocukların temiz ortamlarda bulunması ve bağışıklık kazanması için çeşitli mikroplara maruz bırakılması gerektiğini ifade eden Giebel, mineraller, vitaminler, özellikle D vitamini ve balık yağının tüketilmesinin önemine dikkat çekti.

Alternatif sağlık yöntemleri konusunda bilgi veren Giebel, bu tedbirlerin salgınlarla mücadelede destekleyici olabileceğini söyledi.

Kaynak: İHA