Sahte alkolde 'yılbaşı' uyarısı

Etil alkol ve metil alkolün satış yasağının 60 gün sonra başlayacak olması nedeniyle, vatandaşların 200 litrelere kadar alkol stoku yaptığını dile getiren sektör temsilcileri, özellikle yılbaşında alkol tüketiminin artacağını belirterek, “Yetkililer tedbir almazsa, yılbaşında daha çok kurban veririz” dedi

Sahte alkolde 'yılbaşı' uyarısı
15 Ekim 2020 - 07:35 - Güncelleme: 18 Ekim 2020 - 17:09

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Son dönemde İzmir’in de aralarında olduğu birçok ilde sahte alkolden hayatını kaybedenlerin sayısı 45’e yükselirken, emniyet güçleri sahte alkol üreten ve satan işletmelere karşı operasyonlarını artırdı. Tarım ve Orman Bakanlığı ise geçtiğimiz haftalarda, sahte alkol üretiminin önüne geçebilmek için evsel kullanım için etil alkol ve metil alkol satışını yasaklamıştı. Fakat bu genelgede, yasak uygulamasının 60 gün sonra başlayacağı ifadesi tartışmalara sebep oldu. Sektör temsilcileri bu kararın yanlış olduğunu ve çok sayıda kişi ve işletmenin şimdiden etil ve metil alkol stoku yapmaya başladığını söyledi. Ayrıca, yaklaşan yılbaşında alkol tüketiminin artacağı uyarısında bulunan yetkililer, devletin tedbirleri artırmaması halinde can kayıplarının artacağı uyarısında bulundu.

“İzmir’de oran daha yüksek”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Ticaret Odası (İZTO) 13. İçecek Grubu Meclis Üyesi Kaya Kapsal, kendilerinin bilhassa son 10-15 seneden beri komite ve meclis toplantılarında kaçak alkol konusunu çok dile getirdiklerini belirterek, “Ve maalesef İzmir’de bu oran yüksek durumda. Zaten ölümlerden de ortaya çıkıyor bu. Şu an İzmir’de nüfus oranına bakarsanız en çok kaçak alkol tüketen şehir biziz aslında. İstanbul’da 20 milyon kişide 60 kişi ölüyor, ama biz de 4 milyonda 33 kişi ölüyor.Ölümlerdeki rakamlar da asında gerçek değil. Asında daha fazla ölümler. Medyaya yansıyan kısmı bu” dedi.

“Yerlerini emniyete yazdık”

Bununla ilgili 4 sene önce MEY’e metil ve etilalkolle ilgili müracaatlarda bulunduklarını belirten Kapsal,“O dönemde MEY bunları şişeledi ve ilk etapta Macrocenter’larda sattırdı. Bunlar daha 6 ay öncesine kadar satılıyordu. Macrocenter'da 1 litrelik olanları satılıyordu. Piyasada ise, 3 ve 5 litrelik olanların satışı yapılıyor. İnsanları ister istemez böyle bir işe soktu. Bir şişe 70’lik rakıdan örnek verirsek, yüzde 42’ye yakın ÖTV alırken, bu etil alkol sayesinde sizin hiçbir geliriniz de olmadı. Hazinenin de çok ciddi bir eksiği oldu bu arada. Ve halk ister istemez bu kanala girdi. Halk, bu kanala girince ve MEY pazardan malı çekince, bu sefer illegaller devreye girdi. Bu aslında 5 sene önce yapılan bir hareketin sonucuydu. Diğer taraftan alkolde uygulanan yüksek vergiler de insanları buna teşvik etti. Benim bildiğim 1 litre rakıda, 80 küsur lira vergi var. Şu an Kemeraltı’nın birçok yerinde, İzmir’in 14-15 noktasında sahte alkol satan, bu işi ticaret haline getirmiş insanlar var. Biz bunların yerlerini emniyete çok kez yazdık” diye konuştu.

“Stok yapıyorlar”

Etil alkol ve metil alkolün evsel kullanımda satışının yasaklandığını ama yasağın 60 gün sonra başlayacağı dile getiren Kapsal,“Şu an 60 gün boyunca satışı serbest. Bu yanlış. Bu yasağın o zaman bir anlamı yok. Mesela benim kulağıma geliyor, şu an 100-200 litreler stoklanıyor, bu karar Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra. Dükkanlar bile stok yapıyor. 2 sene önce de olmuştu adam 6 aylık mal aldım diye faturasını gösteriyor, kolluk kuvvetleri bir şey yapamadı. Kanun koyucu yanlış yapıyor burada” ifadelerini kullandı.
Yılbaşı uyarısı da yapan Kapsal, “Yılbaşı ile Ramazan Bayramı sonrası alkol pik yapar ülkede. O nedenle sahte alkolden hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı, yılbaşına kadar önlem alınmazsa kesin artar. Tüketim ne kadar çok olursa, hayatını kaybeden insan sayısı da o kadar çok olur. O nedenle kolluk kuvvetleri bu dönemde denetimlerini artırmalı” dedi.


“60 gün ibaresi yanlış”

İZTO 13. İçecek Grubu Meclis Üyesi Bedri Artut ise, son dönemde yaşanan sahte alkol ölümlerinin sadece basına yansıyanlar olduğunu belirterek,sahte alkol yapımının önüne kola kolay geçilemeyeceğini savundu. Artut, “Neden geçilmez? Hükümet, bir defa vergileri indirse bile gene geçilmez. Çünkü artık hobi haline geldi ve bütün herkes kimyager oldu. Herkes kendi evinde üretiyor. Ayın 1’inden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı bir tane yönetmelik yayınladı. Diyor ki, 60 gün içinde bu satışları yavaş yavaş sıfırlayacaksın. 60 gün sonra elindeki malı piyasaya satamazsın diyor. Elindeki malı da 3 ay sonra üreticisine ve ihracatçısına teslim edeceksin diyor. Ondan sonra cezai hükümler falan veriyor. Daha önce de böyle yapmışlardı. Ama o kadar çok aşırı oldu ki, internette insanlar resmen ilan vermeye başladılar. Etil alkolü eve teslim getiriyorlardı. İş çığırından çıkmıştı. Yönetmelikteki ‘Yasak 60 gün sonra başlayacak’ maddesi yanlış. İnsanlar şu anda deli gibi stok yapıyorlar. İnsanlar şu an cebinde olduğu kadar etil alkolü alacak, koyacak kenara. Biri alacak 5 litre, diğeri alacak 15 litre, öbürü alacak 25 litre” diye konuştu.

“Yılbaşında ölümler artabilir”

Etil alkol satan yerleri basıldığını ama internet gibi kontrolsüz bir mecrada satışların devam ettiğini söyleyen Artut, “Devlet hem kolluk kuvvetlerine kimseye göz açtırmayacaksınız talimatı verecek hem de alkoldeki ÖTV ve KDV’yi indirecek. Bu işin çözümü budur. Yani bir gariban da bakkala gidip bir şişe rakı alabilecek pozisyona gelecek. İnsanları sahte alkole tenezzül etmeyecekleri rakamlara getirmeleri lazım. 1,5 milyar dolar civarında vergi kaybı var devletin alkolden. Kaçak olayı hallolsa, bu para devletin cebine kalacak” dedi.
Yılbaşında artacak alkol tüketimi konusunda da yetkilileri uyaran Artut,“Yılbaşında alkol tüketimi artıyor. Sahte alkolün önüne geçilemezse yılbaşında sahte alkol ölümlerine daha fazla rastlarız. Yılbaşında devlet denetimleri çok sıkı yapmalı. Hele ki şimdi son dönemde alkolden ölen vatandaşlarımızdan sonra devletin bundan sonra hiç nefes aldırmayacak şekilde kolluk kuvvetleri devamlı bu işin üstüne gitmeli. Yoksa yılbaşında çok daha fazla kurban veririz. O yüzden bundan sonraki dönemde denetimler çok ciddi şekilde artmalı ve alkoldeki vergiler kalıcı olarak düşmeli. Yoksa daha çok can yanar” ifadelerini kullandı.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test