Reklam

Sağlıkçılar, ek ödeme istemiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, sağlık çalışanlarına verileceğini açıkladığı 3 ay tavan ek ödemenin maliyetinin 4,5 milyar TL olduğunu ve bu parayı istemediklerini belirten Demokratik Sağlık-Sen Başkanı Ahmet Doğruyol, bu parayla hastanelerdeki ekipman eksiklerinin tamamlanmasını istediklerini söyledi

Sağlıkçılar, ek ödeme istemiyor
24 Mart 2020 - 13:01

KENAN YEŞİL

Demokratik Sağlık-Sen Başkanı Ahmet Doğruyol, önceki gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, sağlık çalışanlarına 3 ay tavandan ek ödeme verileceğini açıklamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu uygulamanın maliyetinin 4-5 milyar TL olduğunu belirten Doğruyol, “Sayın bakanımızın bu çabası elbette sağlık çalışanlarımıza moral motivasyon olsun diyedir. Düşünceleri için sağ olsunlar, var olsunlar. Öncelikle bizler kutsal mesleğimizi insana, insanlığa faydalı olabilmek için yapıyoruz. Bir annenin evladımı kurtarın diye, bir doktora, bir hemşireye yalvarır bakışlarının ardından evladının iyileşmesiyle gözünde oluşan pırıltının karşılığı emin olun ki dünyadaki hiç bir maddi değer değildir. Ölümle pençeleşen birinin hayata döndüğündeki mutluluğunun tarifinin karşılığı yoktur. Sağlık çalışanları olarak önceliğimiz insan ve insan hayatıdır” dedi.


“Biz bu parayı istemiyoruz”

Kendilerinin İzmir’de hizmet veren sağlık çalışanları olduklarını söyleyen Doğruyol, “Bize gelen bilgilere göre; koronavirüslü vaka sayımız her geçen gün artarak devam ediyor. Bu güne dek, ben çalışmak istemiyorum diyen bir tek arkadaşımı görmedim. Her arkadaşım diyor ki, bu zor günlerde özverili olmamız gerek. Elimizden ne gelirse yapacağız diyor. Emin olun pek çoğu ailelerini korumak için, ailelerini yakınlarının yanına gönderdi. Onlarla gurur duyuyorum. Onlar benim arkadaşlarım. Kardeşlerim, ağabeylerim, iyi ki varsınız. Bu hizmetin karşılığı kesinlikle para değildir. Emin olunuz. Şimdi bizler diyoruz ki; sağlık çalışanlarına ödenecek 4,5 milyar TL bu gün için büyük para. Biz bu parayı istemiyoruz. Bu parayla hastanelerimizdeki ekipman eksikliği tamamlansın. Hastayla iletişimde korunma açısından, imkanlarımız ölçüsünde her türlü tedbiri alalım. Almaya gayret edelim. Hastayla birebir çalışan arkadaşımın hayatının karşılığı para asla olamaz. Şu koronavirüsü sıkıntımızı bir an önce atlatalım. Sonra Sayın Sağlık Bakanımızdan ve mevcut hükümet yetkililerinden her zaman ki taleplerimizi yeniden tekrarlarız” diye konuştu.

“Bizi itibarsızlaştırmayın”

‘Mesela ilk önce kaybolan itibarımızı geri isteriz’ diyen Doğruyol, “Her gün şiddete uğrayan arkadaşlarımız için sağlıkta şiddet yasasını isteriz. Tüm devlet memurlarında genel bütçeden ödenen sabit ödemelerin sağlık çalışanlarında da genel bütçeden ödenmesini isteriz. 3600 Ek gösterge düzenlemesini isteriz. Sözde verilmiş olan, verilip verilmediği belli olmayan fiili hizmet zammının, diğer adıyla yıpranma payının yeniden düzenlenmesini isteriz. Biliniz ki; pek çok sağlık çalışanının da faydalanamayacağı üç aylık tavandan ek ödemeyi istemiyoruz. Milletimizin gözünde bizleri itibarsızlaştırmayın.  Sağlık çalışanlarımız 105 yıl önce Çanakkale'de nasıl mücadele ettiyse, milli mücadelede nasıl ateş hattında mücadele ettiyse bu günde, koronaya karşı ateş hattında mücadele ediyor. Biz görevimizin bilincindeyiz. Saygı, sevgi ve hoşgörü istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum