Pluviofil nedir? Pluviofil kime denir? Pluviofil kelimesinin kökeni nedir? Pluviofil nedir? Pluviofil kime denir? Pluviofil kelimesinin kökeni nedir?

Bu ürünlerde sıkça kullanılan kimyasallardan biri formaldehit veya formaldehit salan kimyasallardır. Bu kimyasal maddeler, sağlık sorunlarına yol açabilecek kısa vadeli ve uzun vadeli etkilere neden olabilir. İşte bu kimyasal maddelerle ilişkilendirilen sağlık riskleri...

Kısa vadeli etkiler

Formaldehit içeren saç ürünlerinin solunması, burun tıkanıklığı, nefes darlığı, gözlerde yanma ve tahrişe yol açabilir. Bu etkiler, ürünleri düzenli olarak kullanan kişilerde hızla fark edilebilir.

Uzun vadeli etkiler

Çalışmalar, bu tür saç ürünlerini düzenli olarak kullanan kişiler arasında hormona duyarlı kanserlerle ilişkilendirmiştir. Özellikle rahim, meme ve yumurtalık kanseri riski artış göstermektedir. 2022'de yayımlanan bir rapora göre, saç düzleştirici ve yumuşatıcı ürünleri kullanan kişilere rahim kanseri teşhisi konma olasılığı daha yüksektir ve bu risk, ürün kullanım sıklığı ile artış gösterebilir.

İstatistikler ve risk artışı

M.D. Anderson Kanser Merkezi'ne göre, saç düzleştirici veya yumuşatıcı kimyasalları düzenli kullanan kadınlar arasında meme kanseri riski yüzde 31 artmıştır.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) tarafından yapılan bir çalışma ise kimyasal saç düzleştiricileri kullanan kişilerin yumurtalık kanserine yakalanma olasılığının benzerlerine göre iki kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Kaynak: Haber Merkezi