Yazılım dünyasının önemli bir parçası olan SaaS (Software as a Service), son yıllarda işletmelerin ve bireylerin iş süreçlerini dönüştüren bir model haline geldi. SaaS, kullanıcıların yazılımları çevrimiçi olarak kullanmalarını sağlayan bir hizmet modelidir.  Peki SaaS nedir? SaaS’ın avantajları nelerdir?  SaaS nasıl çalışır?  En yaygın SaaS uygulama türleri nelerdir? SaaS hakkında tüm detayları öğrenmek istiyorsanız detaylar haberimizde!

Saas Nedir (1)-1

SaaS nedir?

SaaS yani servis olarak yazılım, müşteriler tarafından ulaşılmak istenen verilere bilgisayara bir yazılım indirmeye gerek kalmadan, harici bir sağlayıcı aracılığıyla internet üzerinden müşterilere sunan, otomatik yazılım güncellemeleri sağlayan bulut tabanlı bir hizmettir. 

SaaS açılımı ne?

SaaS, IaaS (Hizmet Olarak Altyapı) ve PaaS (Hizmet Olarak Platform) gibi bulut bilişimin en önemli kategorilerinden birisidir. SaaS açılımı, “Software as a Service” cümlesinin ilk harflerinden oluşmuştur. 

SaaS ücretli mi?

SaaS modelinde müşteriler seçilen hizmet paketi doğrultusunda aylık belli abonelik ücreti öder. Bu abonelik ücretleri, istenilen teknik özelliklere göre veya uygulamayı kullanacak kullanıcı sayısına göre değişiklik gösterir. Abonelik ücretleri karşısında hizmet sağlayıcısı, donanım ve yazılımı yönetir, uygulamaların ve verilerin kullanılabilirliğini ve güvenliğini sağlar. 

SaaS neden önemlidir?

SaaS'ın önemi, işletmelerin önceden sadece şirket içinde çalıştırılamayan çok pahalı veya yüksek enerji gerektiren güçlü yazılımlara erişim sağlamasıyla ilgilidir. SaaS sağlayıcıları, donanımı, yazılım araçlarını ve uygulamayı kendi veri merkezlerinde veya bulut ortamlarında yönetirler. Bu sayede yazılıma doğrudan tarayıcıdan veya mobil uygulamadan kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca, SaaS'in abonelik temelli modeli, yazılım kullanımınızı işletmenizin ihtiyaçlarına göre esnek bir şekilde artırıp azaltmanıza olanak tanır.

Saas Nedir (2)

SaaS’ın avantajları nelerdir?

SaaS (Hizmet Olarak Yazılım), birçok işletme için cazip bir seçenek haline gelen popüler bir yazılım dağıtım modelidir. Geleneksel yazılım satın alma ve kurma yöntemlerine kıyasla birçok avantaj sunar.

 • Gelişmiş Uygulamalara Erişim Sağlama Kolaylığı: SaaS, kurumların ERP ve CRM gibi karmaşık iş uygulamalarına erişim sağlamasını kolaylaştırır, çünkü donanım veya yazılım satın almak, kurmak veya güncellemek gibi ek yükümlülükleri ortadan kaldırır.
 • Yalnızca Kullandığınız Kadar Ödeme: SaaS hizmetleri, kullanım düzeyinize göre otomatik olarak ölçeklendirildiği için maddi açıdan tasarruf sağlar.: Ücretsiz İstemci Yazılımı Kullanımı
 • Çoğu SaaS uygulaması, web tarayıcıları üzerinden doğrudan çalıştırılabilir, bu da özel yazılım satın alıp yüklemek zorunluluğunu ortadan kaldırır.
 • İş Gücünü Kolayca Mobil Hale Getirme: SaaS, iş gücünün herhangi bir internet bağlantılı bilgisayar veya mobil cihazdan uygulamalara ve verilere erişmesini sağlar, böylece mobil iş yapmayı kolaylaştırır.
 • Her Yerden Uygulama Verilerine Erişim:Bulutta depolanan veriler, kullanıcıların herhangi bir internet bağlantılı cihazdan uygulama verilerine erişmesini sağlar ve veri kaybını önler.Bu şekilde SaaS, kurumsal işlerin verimliliğini artırırken maliyetleri azaltır ve esneklik sağlar.

SaaS'in dezavtajları nelerdir?

SaaS'nin Dezavantajları:

 • İnternet bağlantısına bağımlılık: SaaS yazılımları, çalışmak için internet bağlantısına ihtiyaç duyar. İnternet bağlantısı olmadığında yazılıma erişilemez.
 • Veri güvenliği endişeleri: Kullanıcı verileri, satıcı tarafından barındırıldığı için veri güvenliği endişeleri ortaya çıkabilir.
 • Sınırlı özelleştirme: SaaS yazılımları, geleneksel yazılımlara kıyasla daha az özelleştirilebilir olabilir.
 • Satıcı kilitlemesi: Kullanıcılar, satıcının platformuna kilitlenmiş olabilir ve başka bir satıcıya geçmekte zorlanabilir.

SaaS neyin kısaltması?

Software as a Service teriminin ingilizce kısaltması olan SaaS, “hizmet olarak sunulan yazılım” şeklinde türkçeye çevirebiliriz.

SaaS özelleştirilebiliir mi?

Her kullanıcının, ortak altyapıyı etkilemeden uygulamaları iş süreçlerine uyacak şekilde kolayca özelleştirme yeteneği SaaS'ın bir diğer avantajıdır. Bu özelleştirmeler her şirkete veya kullanıcıya özeldir ve koruma altındadır. Böylece verimli iş süreçleri kaçınılmaz hale gelmektedir.

Saas Nedir (4)

SaaS nasıl çalışır?

SaaS (Yazılım olarak Hizmet) uygulamalarını kullanabilmek için öncelikle belirli bir ücret ödemek ve abone olmak gerekmektedir. Kullanıcılar, web tarayıcılarını kullanarak istedikleri SaaS uygulamalarına çevrimiçi veya çevrimdışı olarak erişebilirler.SaaS uygulamaları, bulut tabanlı bir yapıya sahiptir. Uygulama yazılımı, ara yazılımlar ve tüm uygulama verileri hizmet sağlayıcısının veri merkezinde toplanır. Donanım ve yazılım yönetimi tamamen hizmet sağlayıcısı tarafından sağlanır ve veri güvenliği de onların sorumluluğundadır.

SaaS uygulamalarını kullanan işletmeler, uygulamanın kurulumu ve bakımıyla ilgilenmek zorunda değildirler. Bu sayede işletmeler, bakım gibi süreçlerle uğraşmak yerine zamanlarını ve maliyetlerini azaltabilirler.

SaaS için internet bağlantısı gerekli mi?

SaaS'ye, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz. Daha geleneksel yazılım modellerinde, iş uygulamalarına yalnızca yüklü oldukları iş istasyonlarından erişebilirsiniz. Bu erişilebilirlik, hibrit ve evden çalışma modelleri nedeniyle giderek daha fazla talep görmektedir.

SaaS maliyetli mi?

SaaS uygulamaları herhangi bir ekstra donanım gerektirmediği için maliyetleri de düşürür.

SaaS IS modeli nedir?

Servis olarak yazılım (SaaS), bulut sağlayıcısının bulut uygulama yazılımını geliştirip koruduğu, otomatik yazılım güncellemeleri sağladığı ve müşterileri için İnternet üzerinden kullandıkça ödeme olanağına sahip yazılımlar sunduğu, bulut ortamına dayalı bir yazılım sağlama modelidir.

Saas Nedir (1)

En yaygın SaaS uygulama türleri nelerdir?

SaaS yazılımları, her şekildeki ve büyüklükteki işletmelerde kullanılır. SaaS çalışma sisteminin sunduğu avantajlar SaaS’ı pek çok alanda kullanışlı hale getirmektedir. En uygun SaaS uygulama türleri şöyledir; 

 • Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)
 • Web Barındırma ve E-ticaret
 • İletişim Platformları
 • Muhasebe ve Faturalandırma
 • Ödeme Ağ Geçitleri
 • İnsan Kaynakları
 • Proje Yönetimi
 • Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)
 • Veri Yönetimi
 • E-posta Pazarlama Yazılımı

SaaS çalışma mantığı nedir?

SaaS (Yazılım olarak Hizmet) çalışma mantığı, kullanıcıların belirli bir ücret karşılığında lisans veya abonelik yoluyla erişebildiği bir yazılım hizmetidir. Bireyler veya işletmeler, ihtiyaçlarına bağlı olarak bu hizmeti kullanabilirler. SaaS uygulamaları genellikle web tarayıcıları üzerinden erişilebilir. Ancak, internet bağlantısının olmadığı durumlarda kullanılabilmek için çevrimdışı modları da geliştirilmektedir.

Merkezi donanım üzerinde çalışan SaaS uygulamaları, ara yazılım, uygulama yazılımı ve uygulama verilerinin tamamını hizmet sağlayıcısının veri merkezinde toplar. Hizmet sağlayıcı, donanım ve yazılım yönetiminden sorumludur ve verilerin güvenliği ve erişilebilirliği burada sağlanır. SaaS uygulamaları, bulut tabanlı oldukları için hızlı bir kullanım deneyimi sunar.

SaaS Marketing nedir?

SaaS'ın “hizmet olarak yazılım” anlamına geldiği göz önüne alındığında, SaaS pazarlaması aboneliklere dayalı yazılımın tanıtımı anlamına gelir. Sağlam bir B2B SaaS pazarlama stratejisi, ürünü doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaştırır ve ürünün müşteriye nasıl değer kattığını vurgular.

SaaS'nin diğer geleneksel bulut hizmetleri modellerinden farkı nedir?

 • SaaS, geleneksel bulut hizmetleri modellerinden farklı bir yaklaşım sunar. Hizmet Olarak Platform (PaaS) ve Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) gibi modellerin yanında bulunur.
 • PaaS, uygulama geliştirme süreçlerini desteklemek için API'ler ve yönetilen altyapı sağlayarak yazılım ve donanım gereksinimlerini sunar. Bu sayede uygulamalar daha hızlı ve ekonomik bir şekilde oluşturulabilir, test edilebilir, çalıştırılabilir ve ölçeklendirilebilir.
 • SaaS ise belirli işlevleri yerine getirmek için kullanılır. Örneğin, bir kullanıcı arayüzü veya iş süreçleri yönetimi gibi görevleri kolaylaştırır. Kullanıcılar genellikle bu hizmetleri abonelik modeliyle alır ve bulut sağlayıcıları tarafından yönetilir.
 • IaaS ise ağ iletişimi, sunucular ve depolama gibi temel BT bileşenlerini sağlar. Kullanıcılar bu altyapı üzerinde tam kontrol sahibi olabilir ve ölçeklendirme veya yönetim esnekliği sağlar.

Bu modeller arasındaki farklar, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. SaaS, kullanım kolaylığı ve hız sağlarken, PaaS uygulama geliştirme süreçlerini destekler ve IaaS temel BT altyapısını yönetir.

Saas Nedir (3)
SaaS ürünleri nelerdir? 

SaaS ürünleri, bulut üzerinden sunulan ve kullanıcıların abonelik yoluyla erişebileceği yazılımlardır. Geleneksel yazılımlardan farklı olarak, SaaS ürünlerini yüklemeye veya kurmaya gerek yoktur ve her zaman en son özelliklere ve güncellemelerine sahip olursunuz.SaaS ürünlerinin birçok farklı türü vardır, ancak en yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

ERP Bulut Çözümleri nedir?

İşletmenizin muhasebe, analitik, konsolidasyon, planlama, tedarik, projeler ve raporlama gibi alanlarda geleceğini nasıl güvence altına alabileceğini keşfedin. ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) bulut çözümleri, iş süreçlerinizi entegre ederek verimliliği artırır ve karar almayı kolaylaştırır.

SaaS ERP Nedir?

SaaS ERP, Yazılım olarak Hizmet (SaaS) modeli üzerinden sunulan ERP çözümlerini ifade eder. Bu model, kullanıcıların yazılımı buluta taşıyarak altyapı maliyetlerini azaltmalarını ve sürekli güncellemelerden faydalanmalarını sağlar.

Tedarik Zinciri Bulut Çözümleri nedir?

Oracle'ın Tedarik Zinciri Yönetimi ve Üretim (SCM) çözümleri, geleneksel tedarik zincirlerini çevik ve entegre değer zincirlerine dönüştürerek inovasyonu teşvik eder. Bu çözümler, işletmelerin talep tahmini, stok optimizasyonu ve lojistik yönetimi gibi süreçlerini optimize etmelerine yardımcı olur.

SCM Nedir?

SCM, Tedarik Zinciri Yönetimi'nin kısaltmasıdır. Bu, üretim ve dağıtım süreçlerini entegre eden ve optimize eden bir yaklaşımı ifade eder.

Satış Bulut Çözümleri nedir?

Oracle Sales çözümleri, müşteri ilişkilerini güçlendirmek ve işletme büyümesini desteklemek için satış etkileşimlerini optimize eden kapsamlı bir özellik seti sunar. Satış gücü otomasyonunun yanı sıra, müşteri yönetimi ve analiz gibi alanlarda da hizmet sunar.

İK Bulut Çözümleri nedir?

Oracle'ın İnsan Kaynakları (HCM) çözümleri, organizasyonlar ve çalışanlar için etkileşimi, üretkenliği ve işletme değerini artırmak için tasarlanmıştır. Hızlı ve akıllı kararlar almanıza yardımcı olur, bu da iş gücü yönetimini ve insan kaynakları süreçlerini optimize etmenizi sağlar.

HCM nedir?

HCM, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin kısaltmasıdır. İşletmelerin insan kaynakları süreçlerini yönetmek için kullanılan bir yaklaşımı ifade eder.

Pazarlama Bulut Çözümleri nedir?

Oracle Marketing çözümleri, dijital pazarlama süreçlerini yöneterek satış, marka ve müşteri sadakatini artırmaya odaklanır. B2B ve B2C pazarlamacılar için çok kanallı deneyimler sunar ve pazarlama otomasyonunu destekleyerek kanallar arası orkestrasyon sağlar.

Müşteri Hizmetleri Bulut Çözümleri nedir?

Oracle Service çözümleri, otomatik, kişiselleştirilmiş ve çok kanallı müşteri hizmeti sunarak markaların fark yaratmasına yardımcı olur. Bilgi odaklı etkileşimler sağlayarak müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırır.

Saas

SaaS'nin AWS ile oluşturulmuş kullanım örneklerinden bazıları nelerdir?

Üçüncü taraf SaaS uygulamaları, bulut altyapısı üzerinde oluşturulup çalıştırılabilir. Önde gelen pek çok kuruluş, SaaS uygulamaları oluşturmak için AWS'yi kullanır. Bu kuruluşlardan bazıları şunlardır:

BMC Software nedir?

ABD çok uluslu BT hizmetleri kuruluşu BMC Software, Control-M'nin bir SaaS sürümünü geliştirmek için AWS ile birlikte çalıştı. BMC Software'in en uzun süreli teklifi olan Control-M, uygulama ve veri iş akışı düzenlemesini basitleştirir. BMC, SaaS çözümünün geliştirilmesine ilişkin öngörüler sağlamak için AWS SaaS Factory'nin uzmanlığından yararlandı. AWS, iş çevikliğini ve operasyonel verimliliği artırırken maliyetleri optimize eden öneriler de sundu.

CyberArk nedir?

CyberArk'ın Kimlik Güvenliği Platformu, işletmelerin uzaktan erişim yönetimi, yönetici hakları ve güvenlik kimlik bilgileri gibi uzaktan çalışmadan kaynaklanan zorlukları gidermesine yardımcı olur. AWS SaaS Factory ekibi ile çalışan CyberArk, platformu için yeni ortak hizmetler oluşturdu. CyberArk, tüm SaaS çözümleri için merkezi, bulut temelli ortak hizmetler oluşturarak SaaS gelişimini doğrulamayı ve hızlandırmayı başardı ve pazara ulaşma süresini %30 oranında kısalttı.

Cohesity nedir?

AWS Gelişmiş Teknoloji çözüm ortağı Cohesity, veri yönetimini büyük ölçüde basitleştirmek için AWS'de Hizmet Olarak Veri Yönetimi'ni (DMaaS) kullanıma sundu. Cohesity, ürününü tasarlamak, uygulamak ve kullanıma sunmak için AWS SaaS Factory dahil olmak üzere çeşitli AWS ekipleriyle yakından çalıştı. Sonuç olarak, pazara ulaşmada %50 hızlandırma olduğunu bildirdi.

Soru Işareti-1
SIK SORULAN SORULAR:

En Popüler SaaS Şirketleri Hangileridir?

Günümüzde SaaS, birçok marka tarafından yaygın şekilde kullanılan ve büyük popülerlik kazanan bir hizmet modelidir. Örneğin, sosyal medya hesaplarının tek bir platformdan yönetilmesini sağlayan HootSuite, online toplantıların vazgeçilmezi Skype, iş hayatında görev takibini kolaylaştıran Asana, ekip iletişimini sağlayan Slack, çeşitli tasarım şablonları sunan Canva, dizi ve film izleme platformu Netflix, popüler e-posta servisleri Gmail, Outlook ve Yandex Mail bulut tabanlı SaaS hizmetleri arasında yer alır.

Özellikle Google'ın 137'den fazla internet odaklı ürünü bulunmaktadır ve bunlar arasında Google Dokümanlar, Google Drive, Google Formlar, Google Analytics, G Suite ve Google Hangouts Meet gibi uygulamalar da SaaS tabanlıdır. Photoshop, MailChimp, Shopify, Spotify gibi uygulamalar da SaaS modeline dayalı olarak hizmet vermektedir.

SaaS tasarım nedir?

Saas ürün tasarımı, Türkçe olarak bilinen ismi ile “hizmet olarak yazılım” (Software as a Service) modelinde sunulan ürünlerin kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi tasarımını kapsar. Bu, müşterilerin ürünü etkili ve verimli bir şekilde kullanmalarına olanak tanır.

SaaS'ın geleceği var mı?

Piyasa uzmanları, SaaS'ın geleceğinin güçlü olduğu konusunda hemfikirdir. 2017 Gartner raporuna göre, SaaS çözümlerinin satışı her yıl yüzde 23 büyüyerek kaydedilen 270 milyar ABD doları tutar, 2021 yılına dek 332 milyar ABD dolarını aşacaktır.SaaS çözümlerindeki inovasyonun bu büyümeyi kuvvetlendirmeye yardımcı olması bekleniyor. 

Kaynak: HABER MERKEZİ