Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleşen esir takasını duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, müzakere süreci sonucunda Kiev yönetiminin kontrolündeki topraklardan 195 Rus askerinin geri alındığı ve karşılığında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin 195 askerinin serbest bırakıldığı belirtildi. Serbest bırakılan Rus askerlerinin, Bakanlığa bağlı sağlık merkezlerinde tedavi görmeleri için Moskova'ya uçaklarla ulaştırılacakları ifade edildi. Ayrıca, esir takasının ardından askerlere tıbbi ve psikolojik destek sağlanacağı kaydedildi.

'Esir olan herkesi geri getireceğiz'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, esir değişimine ilişkin olarak, "207 asker ve sivilimiz evine döndü. Esir olan herkesi geri getireceğiz. Buna yönelik çalışmalar sürüyor." ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, 24 Ocak'ta, içinde Ukraynalı esirlerin de bulunduğu bir Rus uçağının Ukrayna tarafından atılan roketle Belgorod bölgesinde vurulduğunu duyurmuştu. Uçaktaki 6 kişilik mürettebat ile çatışmalarda esir alınmış 65 Ukraynalı asker ve onlara refakat eden 3 Rus askeri personelin bulunduğu açıklamada, uçağın mürettebatı ve tüm yolcuların hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, olayın ardından yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasında esir değişim sürecinin devam edip etmeyeceğinin belirsiz olduğunu belirtmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ