Rize İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, kahverengi kokarca böceği ile mücadele kapsamında etkin çabalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde üretilen samuray arıcıkları, Rize'nin Fındıklı, Ardeşen, Çayeli ve Güneysu ilçelerinde doğaya bırakıldı.

Mücadele Stratejisinde Yeni Bir Adım: Samuray Arıcıkları

Rize İl Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Genç, kahverengi kokarca zararlısıyla mücadele kapsamında samuray arıcıklarının doğaya salımını gerçekleştirdiklerini belirtti. Genç, "Bugün burada 2017 yılında ülke çapında tespit edilip tarımsal ürünlere zarar verdiği belirtilen kahverengi kokarca böceğiyle alakalı bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce hazırlanan eylem planı doğrultusunda samuray arıcığının salımını gerçekleştirmek üzere toplandık" dedi.

Etkili Mücadele: Arıcıkların Doğaya Salımı

Arıcıkların sadece kahverengi kokarcaya zarar verdiğini vurgulayan Genç, "Bu arının bugün doğaya salınımıyla beraber etkisi önümüzdeki yıllarda böcek popülasyonunun düşmesi olarak görülecektir" şeklinde konuştu. Rize'de, Fındıklı ilçesinden başlayarak Ardeşen, Çayeli ve Güneysu ilçelerine kadar arıcıkların salımlarının gerçekleştirildiğini ifade eden Genç, mücadelenin ilerleyen süreçte daha olumlu sonuçlar vereceğini belirtti.

Kaynak: İHA