Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir kararla, Türkiye'nin on bir ilinde önemli altyapı projeleri için acele kamulaştırma işlemleri başlatıldı. Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Karaman, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde ve Osmaniye'deki demir yolu, kara yolu ve atıksu arıtma tesisi projeleri için bazı taşınmazlar kamulaştırılacak.

Demir Yolları ve Kara Yollarında Gelişim

Bu kapsamda, özellikle demir yolu projeleri dikkat çekiyor. Karaman-Ulukışla İstasyonları'nın Çift Hale Getirilmesi Projesi, Karaman, Konya ve Niğde'de bazı taşınmazların Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılmasını öngörüyor. Aynı zamanda, Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı İnşaatı ve Elektromekanik Sistemlerin Temini Projesi kapsamında Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta önemli adımlar atılacak.

Karayolları alanında ise Muğla-Kale yolunda planlanan Kötekli Kavşağı'nın yapımı için gerekli olan toprak tesviye, sanat yapıları, köprü, üstyapı ve BSK işleri için acele kamulaştırma işlemleri gerçekleştirilecek.

Atıksu Arıtma Tesisleri ve İmar Değişiklikleri

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi Duranlar Mahallesi'nde, inşa edilen deprem konutları için gerekli olan atıksu arıtma tesisinin yapımı amacıyla da acele kamulaştırma yapılacak. Bu, bölgenin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda önemli bir adım olarak görülüyor.

Ek olarak, özelleştirme kapsamında bulunan ve imar planı değişiklikleri onaylanan Ankara'nın Çankaya ilçesi Çayyolu Mahallesi'ndeki parseller ile ilgili olarak da önemli gelişmeler yaşandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan nazım ve uygulama imar planlarında yapılan değişiklikler, altyapı projelerinin yanı sıra kentsel dönüşüm ve gelişim açısından da büyük önem taşıyor.

Kaynak: Haber Merkezi