Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Bayramı öncesinde emeklilerin ve maaş alan vatandaşların ikramiye ödemeleri büyük bir merakla bekleniyor. Bayram öncesinde maddi sıkıntıların bir nebze olsun hafifletilmesini uman vatandaşlar, ödemelerin ne zaman yapılacağını ve hesaplarına yansıyıp yansımadığını yakından takip ediyorlar. Bizde haberimizde Ramazan Bayramı ikramiye ödemeleri yattı mı? Emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiye ödemeleri ne zaman başlıyor? İşte detaylar...

Ramazan Bayramı ikramiye ödemeleri yattı mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilere yönelik bayram ikramiyesi ödemelerinin başladığını duyurdu. Yapılan yüzde 50 artışla birlikte emeklilere 3 bin lira bayram ikramiyesi ödenecek. Bu artışla birlikte yaklaşık 16 milyon emekli zamlı ikramiyelerini alacaklar.

Ödemeler, emeklilerin maaş alma takvimine göre belirlendi. Maaşını ayın 17'si ve 18'inde alan SSK'lılar 2 Nisan'da, maaşını 19, 20, 21, 22'sinde alanlar ise 3 Nisan'da, maaşlarını 23, 24, 25 ve 26 Nisan'da alan SSK'lılar ise 4 Nisan günü itibarıyla ikramiyelerini alacaklar.

Bağ-Kur kapsamında aylık alanların tümüne ikramiye ödemeleri ise 5 Nisan'da yapılacak. Emekli Sandığı kapsamında ayın 1'i ve 2'sinde aylık alanların hesabına bayram ikramiyeleri 2 Nisan'da yatacak. Ayın 3, 4 ve 5'inde aylık alanların ikramiyeleri ise 3 ve 5 Nisan'da hesaplarda olacak.

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, geçen yıl 14 milyon 611 bin emeklinin toplamda 26 milyar 158 milyon lira ikramiye aldığını belirtti. Bu yıl ise emekli olacak Ekonomik Yeniden Yapılandırma (EYT) ile birlikte sayının 16 milyonu aşacağını ve ikramiyenin yüzde 50 artmasıyla ödemenin rekor bir seviyeye ulaşacağını vurguladı.

Şu ana kadar emeklilere toplamda 165 milyar lira bayram ikramiyesi ödemesi yapıldı. Bu yılki ödemelerle birlikte bu tutarın yaklaşık 260 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

Emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiye ödemeleri ne zaman başlıyor? 

Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hesaplara aktarılacak. Ancak henüz bayram ikramiyesi ödemeleri başlamadı. Belirlenen plana göre, ilk olarak SSK emeklilerine ikramiyelerin yatırılması planlanıyor.

Normalde maaşlarını her ayın 17-18’inde alan emeklilere bayram ikramiyesi, bu yıl 2 Nisan’da hesaplara geçecek. Maaşlarını 19,20,21,22 tarihlerinde alan emeklilere ise 3 Nisan’da bayram ikramiyesi ödenecek. Bu tarihte ayrıca maaşlarını 23, 24, 25, 26 günlerinde alanlara da 3.000 lira ödeme yapılacak.

Emekli Sandığı'ndan maaş alanlar ise, normalde her ayın 1’inde ve 2’sinde maaşlarını alırlar. Bu kişilere bayram ikramiyesi 2 Nisan Salı günü yatırılacak. Maaşlarını 3, 4 ve 5 günlerinde alanlara ise bayram ikramiyesi 3-5 Nisan tarihleri arasında ödenecek.

Bağ-Kur emeklileri ise bayram ikramiyesini 5 Nisan Cuma günü alacaklar.

Kaynak: HABER MERKEZİ