Ünlü şef Rafet İnce, Türkiye'nin mutfak sanatları sahnesinde adından sıkça söz ettiriyor. Mutfakta yarattığı eşsiz tatlarla tanınan İnce hakkında merak edilenler: Kimdir, kaç yaşında ve hangi restoranda çalışıyor? İşte, Rafet İnce ile ilgili merak edilenlerin cevapları.

Rafet İnce kimdir?

Konya-Ereğli doğumlu olan Şef Rafet İnce, Türkiye'nin gastronomi dünyasında önemli bir isim olarak öne çıkıyor. Kariyerine Tekirdağ Anadolu Turizm Meslek Lisesi'nde başlayan İnce, devlet bursuyla Le Cordon Blue College of Culinary Arts ve Toscan-Cascina'da F&B eğitimi aldı ve stajlarını tamamladı. Şu anda Avrupa'nın önde gelen iş otellerinden biri olan Wyndham Grand Kalamış Hotel'in executive chef'i olarak görev yapıyor.

Uluslararası arenada Türkiye'ye sayısız madalya kazandıran Rafet Şef, 2008 "IKA - Dünya Aşçılar Olimpiyatı"nda Türkiye'ye ilk defa 3 olimpiyat madalyası kazandıran tek Türk şef olarak tarihe geçti. Aynı zamanda "Türkiye Aşçılar Federasyonu"nun ilk resmi "Aşçılar Milli Takımı"nın kurucusu olarak da biliniyor.

Rafet İnce, ulusal ve uluslararası kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra, turizm-otelcilik liseleri ve gastronomi eğitimi veren üniversitelerde seminerler, konferanslar ve panellere hoca ve konuşmacı olarak katılmıştır. Ayrıca ülke çapında ses getiren sosyal sorumluluk projelerine liderlik etmiş ve çeşitli ulusal TV kanallarında yemek programları yapmıştır.

Rafet Şef, "Chaîne des Rôtisseurs" üyesi olarak gastronomi dünyasında prestijli bir konuma sahiptir ve BBC Good Food dergisinin şef editörlüğünü yapmaktadır. Ayrıca "Wacs - Dünya Aşçılar Konfederasyonu"nun uluslararası jürilik belgesine sahip olan İnce, "CHEF" adlı kişisel gelişim ve gastronomi kariyer kitabının yazarı olarak da bilinmektedir. 2017 yılında "Gourmand World Cookbook Awards"da Türkiye adına en iyi yemek yazarı ödülünü kazanmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi