Son günlerde merak edilen isimlerden biri olan Prof. Dr. Cevdet Erdöl, hem akademik başarılarıyla hem de kişisel hayatıyla dikkat çekiyor. Peki, Prof. Dr. Cevdet Erdöl kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte cevapları;

Prof. Dr. Cevdet Erdöl kimdir?

Prof Dr Cevdet Erdol Kimdir Nereli Kac Yasinda1

Cevdet Erdöl, Türk doktor ve siyasetçi olarak tanınır. 16 Şubat 1958'de Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi'nden askeri doktor olarak mezun olduktan sonra Ankara GATA'da iç hastalıkları ve kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimi aldı. ABD'nin Washington DC şehrinde de eğitim gördü.

Meslek hayatına Ağrı ve Ankara Mevki askeri hastanelerinde devam etti ve GATA'da yardımcı doçent olarak görev yaptı. Daha sonra Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi'ne atandı ve KTÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda öğretim üyeliği ve başkanlık yaptı. 2002 yılında profesör unvanını aldı. Erdöl'ün ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlanmış yüzden fazla araştırması ve makalesi bulunmaktadır.

Politik yaşamına AK Parti'den Trabzon Milletvekili olarak başladı ve 2002 ve 2007 seçimlerinde bu göreve seçildi. 2011 seçimlerinde ise Ankara milletvekili olarak görev yaptı. 2004 yılından beri TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 23. Dönemde TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi'nin kurulmasına öncülük etti ve başkanlığını üstlendi. Ayrıca kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması konusunda öncü rol oynadı.

22 ve 23. Dönemlerde Trabzon Milletvekili olarak seçildi ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. 24. Dönemde de aynı komisyonun başkanlığına yeniden seçildi. Ayrıca 23. Dönemde TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi'nin kurulmasına öncülük etti ve başkanlığını üstlendi.

Prof Dr Cevdet Erdol Kimdir Nereli Kac Yasinda2

İngilizce dilinde de iyi derecede bilgi sahibi olan Erdöl, evli ve üç çocuk babasıdır. Temmuz 2015'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektörlüğüne atanmış ve görevini 1 Ağustos 2023 tarihinde Prof. Dr. Kemalettin Aydın'a devretmiştir.

Erdöl, iyi düzeyde İngilizce bilmekte olup evli ve üç çocuk babasıdır.

Cevdet Erdöl nereli?

Cevdet Erdöl aslen Trabzonludur.

Cevdet Erdöl kaç yaşında?

1958 doğumlu olan Cevdet Erdöl, 2024 itibariyle 66 yaşındadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ