Prof. Dr. Canan Karatay, sağlık ve hastalıklara dair çarpıcı bir uyarıda bulunarak, günlük hayatta sporcuların ve gençlerin sıkça tükettiği bir içeceğin alkolden daha zararlı olduğunu belirtti. Karatay, içerdikleri kimyasalların zaman içinde bağımlılıklara yol açabileceği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Masum görünen bu içeceklerin aslında içerdikleri kimyasalların potansiyel risklerinin hafife alınamayacak kadar fazla olduğuna dikkat çekti.

'İnsan sağlığı için tam bir zehir'

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve hastalıklardan kaçınmak adına günlük hayatta tükettiğimiz yiyecek ve içecekleri özenle seçmek oldukça önemlidir. Özellikle gençler arasında yaygın olan bir içeceğin zararlarına vurgu yapan Prof. Dr. Canan Karatay, bu içeceğin bağışıklık sistemi ve kalp sağlığı için ciddi tehlikeler içerdiğini belirtti. Karatay, söz konusu içeceğin "insan sağlığı için tam bir zehir" olduğunu ifade ederek, dikkat çekici bir uyarıda bulundu.

'Beyin fonksiyonlarını bozar'

Prof. Dr. Canan Karatay, "Enerji içecekleri insan sağlığı için tam bir zehir. Tüm enerji içeceklerinde bolca mısır şurubu şekeri var. Üstelik diğer kimyasal maddeler de cabası. Bunlar bağışıklık sistemini yok eder, bağırsakların düzenini alt üst eder, beyin fonksiyonlarını bozar. Kısa süreli enerji verir ancak sonra insanı bitap düşürür. Birkaç saatliğine verdiği o sahte, geçici mutluluk ve enerji insanları bağımlı hale getirir." şeklinde konuştu.

'Kalbe çok ciddi zararları var'

Prof. Dr. Canan Karatay, enerji içeceklerinin kalp sağlığına ciddi zararlar verdiğini belirterek, "Kalbe çok ciddi zararları var. Alkol gibi, hatta ondan daha hızlı bir şekilde karaciğerin yağlanmasına sebep olur. Sinir sistemine alkolden daha fazla zarar verir. Sindirim sistemini de allak bullak eder. Vücut direncini sıfıra indirir, sonra türlü türlü hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmazdır." dedi.

"Enerji içeceklerindeki bolca mısır şurubu şekeri ve diğer kimyasal maddeler bağışıklık sistemini zayıflatır, bağırsak düzenini bozar, beyin fonksiyonlarını etkiler. Kısa süreli enerji verir ancak ardından insanı bitap düşürür. Bu sahte, geçici mutluluk ve enerji, kişiyi bağımlı hale getirebilir." şeklinde enerji içeceklerinin zararlarına dikkat çekti.

Fazla tüketilmesi kafein zehirlenmelerine yol açabilir. Yüksek kafein oranı içeren içecekler, bağımlılıklara neden olarak vücudun dengesini bozabilir. Ayrıca içerdikleri aşırı şeker, vücudun aşırı su kaybetmesine yol açabilir. Hamileliğin ilk aylarında tüketilen enerji içecekleri ise aşırı kafein içeriği sebebiyle düşüklere neden olabilir.

'Alkol zehirlenmelerine yol açabilir'

Enerji içecekleri içeriğindeki maddeler nedeniyle kalp hastalıklarını tetikleyerek beklenmedik kalp krizlerine yol açabilir. Bu içeceklerin alkol ve ilaçlarla birlikte kullanılması ciddi klinik sorunlara neden olabilir. Alkol ya da ilaçla birlikte tüketilen enerji içecekleri, hızlı kalp atışı, çarpıntı, mide ağrısı ve yüksek kan basıncı gibi yan etkilere neden olabilir. Alkol ile birlikte tüketildiğinde, tolere edici bir özellik göstererek alkol zehirlenmelerine yol açabilir.

Özellikle orta yaşlı ve yaşlı bireylerin enerji içeceklerini alkolle birlikte tüketmeleri ani kalp krizlerine yol açabilir.

Kaynak: Haber Merkezi