Günümüzde birçok vatandaş, geleneksel inançlar ve kültürel pratiklere dair merak içinde bulunuyor. Özellikle "Perşembe günü tırnak kesilir mi?" ve " Perşembe tırnak kesmek günah mı?" sorusu, birçok kişinin kafasını kurcalayan bir konu haline gelmiştir. Bu makalede, Perşembe günü tırnak kesmenin dinî ve kültürel boyutlarına odaklanarak, bu konudaki yaygın inançları ve görüşleri detaylı bir şekilde ele alacağız.

Perşembe günü tırnak kesilir mi? 

İslam inancına göre, tırnak kesmek sünnettir. Sünnet, Hz. Muhammed'in (s.a.v.) yaptığı ve Müslümanlara tavsiye ettiği davranışlardır. Tırnak kesmek, temizlik ve hijyen açısından da önemlidir.Perşembe günü tırnak kesmek konusunda dinen bir sakınca yoktur. Hatta bazı hadislerde, perşembe günü tırnak kesmenin faydaları belirtilmiştir.

Diyanet'ten yapılan açıklamada "Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: "Beş şey fıtratın (yaratılışın) gereğidir: Sünnet olmak, avret bölgesindeki kılları temizlemek, koltuk altındaki kılları temizlemek, bıyığı kısaltmak, Tırnakları kesmek." (Buhari, İsti'zan, 51; Müslim, Taharet, 49) Bu sebeple tırnakların uzatılması uygun değildir. Asgari süre olarak haftada bir tırnakların kesilmesi uygun görülmüştür. Dinimizde tırnak kesmek için özel bir vakit belirlenmemiştir. Cuma namazına hazırlık bağlamında tırnakların cuma günü kesilmesi güzel görülmüşse de, bu bir zorunluluk değildir. Dolayısıyla kişi, tırnağı uzadığı zaman günü ve saatine bakmadan tırnaklarını kesebilir." denildi.

Perşembe tırnak kesmek günah mı?

Perşembe tırnak kesmek günah değildir. Ancak bazı kültürlerde perşembe günü tırnak kesmek uğursuzluk olarak görülür. Bu nedenle, bu kültüre mensup olan kişiler, perşembe günü tırnak kesmekten kaçınabilirler.Sonuç olarak, perşembe günü tırnak kesmek günah değildir. Ancak, kültürel farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ