İzmir Ticaret Odası (İZTO) Mayıs ayı meclis toplantında konuşan Başkan Mahmut Özgener, kayıtdışı olan her şeyin bedelini, işini düzgün yapan firmaların ödediğini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da kayıt dışılığı birinci önceliği olarak gördüğünü aktaran Özgener, “Bu nedenle bütçedeki açığı gidermek için atılacak ilk adım; kayıt dışılığın tespiti ve vergilendirilmesi olmalıdır. Biz tüm bu adımları destekliyor ve biran önce devreye alınmasını bekliyoruz” diye konuştu. Temmuz ayında yapılıp yapılmayacağı tartışılan asgari ücret konusuna da değinen Özgener, “Bu artış hem maliyetler hem de beklentiler açısından enflasyonu olumsuz etkilemekte. Eğer asgari ücrete zam yapılırsa enflasyon tetiklenecek ve ek sıkılaştırma politikalarıyla yüksek faize maruz kalacağız. Bu nedenle istenilen refah artışını asgari ücretle sağlayamayız; aksine enflasyonu körükleyip alım gücünü azaltmış oluruz” ifadelerini kullandı. 

“SEFERBERLİK BAŞLATALIM”

Sokaklardaki başıboş hayvanlar için bir çözüm aranıyor ve bunu çok önemli buluyorum. Bunun yolunu 30 gün boyunca tutup sonra uyutulması olmamalı. Bu hepimizin vicdanını rahatsız eder. Başka bir çözüm bulmamız gerektiğine inanıyorum. Karşıyaka Belediye Başkanımız Yıldız Ünsal Can Dostları ile Kısırlaştırma Seferberliği çağrısı yaptı. Ben de bunu anlamlı buluyorum. Kısırlaştırma süreci çözüm için ilk adım olacaktır. Kentimizde tüm kurumların ortak sinerji içinde çalıştığı bir çok proje oldu. Yine sokak hayvanları için de bu birlikteliği sağlayacağımızı düşünüyorum. Hep beraber bir kısırlaştırma seferberliği başlatabiliriz” diye konuştu.

“ORTA YOLU BULACAĞIZ”

Yeme içme sektöründeki farklı KDV uygulanması konusunda tartışmaların yaşandığını ve bir kafa karışıklığının yaşandığını sözlerine ekleyen Özgener, “Bu konuda Vergi Dairesi Başkanı Ömer Alanlı’nın da katılımıyla Odamızda bir bilgi toplantısı yapacağız ve vergi oranlarının uygulanmasına yönelik orta yolu bulacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı. Haziran ayı bitiminde Efes Antik Kenti’ne bir gezi düzenlemeye de planladıklarını söyleyen Mahmut Özgener, “Akşam aydınlatması ve akşam ziyaretleri henüz yeni başlayan Efes’i bu şekilde görmenin keyifli olacağını düşünüyorum” dedi. Özgener ayrıca İzmir’den Londra, Varşova, Madrid, Dublin, Edinburg gibi kentlere de İzmir’den doğrudan uçuşların başlatıldığını müjdeledi. 

2 MİLYARLIK KAMPÜS

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Güzelbahçe’ye yapacağı yeni kampüsüyle ilgili de bilgi veren Özgener şunları söyledi: “Uzun süredir süreçleri devam eden üniversitemizin Güzelbahçe Kampüsü hayalimiz devam ediyor. Toplam 2 milyar TL’yi bulmasını beklerken kampüs projemiz, bittiğinde bugüne kadar bir üniversite tarafından tek seferde yapılan en büyük yatırım olacak. Bittiğinde toplam 130 bin metrekare olacak bu kampüsümüzün temelini 12 Haziran’da saat 17:00’de sizlerle hep beraber atacağız.”  

‘ZOMBİ’ UYARISI

Vergi sisteminin yanı sıra teşvik sisteminin de gözden geçirilmesi gerektiğini açıklayan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, “Daha önce de birçok kez ifade ettiğim gibi; mevcut koşullarda verimli olmayan her firmanın teşviklerle yüzdürülmesi ve muafiyetlerden faydalandırılması vergi adaletsizliğine sebep oluyor. Bu nedenle, “zombi şirketler” olarak da adlandırılan tabela şirketlerine yönelik vergi ve teşviklerin gözden geçirilmesi zorunludur” dedi.

Kaynak: Murat Ervin