Reklam
Reklam
Reklam

Pankartlı tepkiye pankartlı cevap

İzmir’in Bornova ilçesi Erzene Mahallesi'nde yaşayan Hazar Albayrak, evini karşısındaki anaokulunda gelen çocuk seslerinden rahatsız olduğu iddiasıyla, üzerinde “Mahallemizin huzur ve sessizliğini bozan bu anaokulunu mahallemizde istemiyoruz' yazılı pankartı astı. Albayrak’ın bu tepkisine okul yönetimi ve velilerden üzerinde ‘Çocuk sesi dünyanın en güzel melodisidir’ yazan pankartla cevap verdi

Pankartlı tepkiye pankartlı cevap
14 Eylül 2020 - 07:35 - Güncelleme: 14 Eylül 2020 - 12:14
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

İzmir’de bir anaokulun karşı binasına açılan pankart anaokulu sahiplerini ve velileri şaşkına çevirdi. Bornova Erzene Mahallesi'nde anaokulun karşısında oturan Hazar Albayrak(35), çocuk sesinden rahatsız olduğun iddiasıyla tepkisini dile getirmek için evinin balkonuna, üzerinde, 'İzmir'in en sessiz ve sakin semti Profesörler Sitesi olarak mahallemizin huzur ve sessizliğini bozan bu anaokulunu mahallemizde istemiyoruz' yazılı pankartı astı. Anaokula gelen öğretmenler durumu hemen okulun kurucuları Ebru Yaşa Aldırmaz ve Hasan Ata Açıkel’e bildirdi. Okula gelen kurucu ortaklar ve çocuklarını anaokuluna bırakmaya gelen veliler, pankartı görünce şaşkına döndüler. Albayrak’ı evinde ulaşamayan veliler, tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi. Velilerin paylaşımının ardından İzmir Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği ve diğer anaokulu kurucuları bir araya gelerek, Albayrak’ın pankartlı tepkisine, üzerinde ‘Çocuk sesi dünyanın en güzel melodisidir’ yazan pankartla cevap verdi. Alsancak’ta bir giyim mağazasın sahibi olan Hazar Albayrak’a ulaşan gazetemiz, pankartın nedeni sordu. Albayrak, “Okulda çok ses oluyor. Sabah çocukların bağırışlarıyla yatağımdan sıçrayarak uyanıyorum. Balkonumda oturamıyorum. Konuyu avukatlarımla görüşüp yargıya taşıyacağım. Benim gibi diğer komşularım da durumdan rahatsız” sözleriyle kendisini savundu.


Çocuk sesi dünyanın en güzel sesidir

Olaydan 10 ay önce yine aynı kişi tarafından kendilerine Noterden bir ihtarname geldiğini aktaran Anaokulu kurucu ortağı Ebru Yaşa Aldırmaz, “Kendisi ile şahsi bir görüşmemiz, yüz yüze bir görüşmemiz olmadı.  10 ay önce pankartı açan tarafından bize noter’den bir ihtarname gelince çok şaşırdık çünkü daha önce böyle bir şey yaşamadık. İhtarnamede çok gürültü olduğu, bahçenin iyi izole edilmediği belirten cümleler vardı. Biz bunu avukatımızla görüştük. Avukatlarımız bunun hiçbir yasal yaptırımı olmadığını, gereksiz bir ihtar olduğunu söyledi. Biz de üzerinde durmadık. Zaten Mart ayından beri kapalıydık yeni açıldık. Öğretmenlerimiz okula gelince pankartı görünce şok yaşamışlar, hemen bizlere ilettiler. Biz de görünce çok üzüldük. Zor bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Çocuklar uzun süredir evde kaldı. Onlar tekrar mutlu etmeyi çalışıyoruz. Okul öncesi eğitim çok önemli. Biz ne kadar belli etmemeyi çalışmasak da çocuklar bizim moral bozukluğumuzu anlıyor. Böyle bir  olay daha  önce karşılaşmadık. Burası bir site değil bağımsız bir bina. 1400 metre kare alan, 565 metrekaresi kapalı alan. Kimseye zarar vermedik,  binalar bitişik değil, apartman altı değiliz. Rahatsız edecek hiçbir pozisyonuz. Ama yine de ev sahibi sakinleri ve diğer komşularla gayet saygılı bir şekilde geçiniyoruz. Kendisine karşı olumsuz bir tavır sergilemedik. Ama bu davranış nedeniyle velilerimiz çok tepkili. Çocuk sesi ancak bahçe çıktığında olur o da insanları rahatsız edecek bir ses değil. Çocuk sesi dünyanın en güzel sesidir” dedi.


Duygusal olarak yıprandık

Olay sonrası duygusal olarak yıprandıklarını ve moral bozukluğu yaşadıklarını aktaran Anaokul kurucu ortağı Hasan Ata Açıkel, pankartın asılma olayının sosyal medya yayılmasının ardından çok büyük destek gördüklerini söyledi. Pankartı asan kişini yanlıştan döneceğini inandığını belirten Açıkel, “Pandemi sürecinde okullar kapandıktan sonra çocuklarımız evde kalmalarından dolayı hem eğitimlerinden uzak kaldılar hem de okuldan ve dışarıdan uzak kaldılar. Hepimiz büyük bir heyecan ve yüksek motiveyle okula geri döndük. Ama gördüğümüz bu görüntü bizi demotive etti. Pankartı gören velilerimiz sosyal medyadan pankartı asan kişiye karşı şikayetlerini dile getirince  herkes durumdan haberdar oldu. Bize çok büyük destek geldi. Desteklerin gelmesi ise bizi çok mutlu etti.Pankartı asan kişinin bu yanlıştan döneceğini düşünüyorum. Çünkü çocuk sevgisi olmadan insan olunamaz” dedi.


Pankart sahibi kendisini savundu

Alsancak’ta bir giyim firmasının sahi olan Hazar Albayarak, Pankartı asma nedenini gazetemize anlattı. Çocukların çok ses çıkardığını evde oturamadığını dile getiren Albayrak, “Yazıda çok net şekilde anlattım. Sabah 09:00’dan akşam 18:00’a kadar aşırı bir çocuk sesi var. Hiç durmadan devam eden bir gürültü. Ne salonda oturabiliyorum, ne balkonda oturabiliyorum. Arka odada uyumama rağmen çocuk çığlıklarıyla uyanıyorum. İlerleyen dönemde avukatlarımla görüşüm mahkemeye de vermeyi düşünüyorum. Mahallecek şahitlerimiz var. Balkonda gürültüden bir çay içemezsiniz. Ben neden gürültüyü alışacağım ki. Yan komşularımız buraya gelen arabaların kedileri ezdiğini söylüyor. Komşularımız da durumdan rahatsız. Herkesin şikayeti var. Benim şikayetim çok gürültü olması. Mahalleyi mahfederek para kazanalım demişler. Konut olarak kullanılması gereken yere anaokul yapmışlar” diye konuştu.


Pankartlı cevap

Pankartla velilere mesaj verilmek istendiğini dikkat çeken İzmir Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği Başkan Yardımcısı  Ertan Dündar, cevap olarak ise üzerinde Çocuk sesi dünyanın en güzel melodisidir’ yazılı pankartı okula astıklarını belirterek, “Münferit olarak kurumlarımızın karşılaştığı değişik şikayetler olabiliyor.  Ancak ilk defa bu kadar pankarta dökecek kadar bizleri rahatsız edecek bir konu oldu. Çünkü Pankartı astığı yer zaten herkesin geçtiği bir sokak değil, tam okulun karşısı. Dolayısıyla pankartı muhatabı veliler. Velilere mesaj vermek amacıyla yapılan bir hareket. Dolayısıyla anaokulun  ticari itibarını sarsacak ve velilerini de rahtsız edecek bir şekilde yapılmış pankart. İzmir Anaokulu Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği olarak anaokulumuzun yanında olduk. Bizde bize yakışacak şekilde ‘Çocuk sesi dünyanın en güzel melodisidir’ yazılı pankartla cevabımızı verdik. Bu yapılanı pankartla protestomuzu gösterdik. Neden bu kadar tepki gösterdiğini anlamıyoruz. Sonuçta yaz döneminde çocuklar bahçeye çıkıyor. Bunun müfredatı var. Çocukların bahçede oymamsı gerekiyor. Ses yapmak çocuğun doğasında var. Şu anda oryantasyon ve alışma dönemindeler. Çocuk sesi dünyada duyabileceğimiz en güzel sestir. Çocuk sesi dünyanın en güzel melodisidir” diye konuştu.


Anaokulu sahiplerinden destek

Anaokulun karşısına asılan pankart sonrasında diğer anaokulu sahipleri de bu pankartı tepki gösterdi. Büyümüşte Küçülmüş Anaoklu sahibi Duygu Soybaş, üzücü olay sonrası hemen okul sahipleriyle iletişime geçtiklerini ve destek olduklarını belirterek, “Bende komşularımda oldukça fazla sorun yaşadım. Bölge olarak birazda orta yaş üstünün oturduğu bir bölge olduğu için komşular sesten rahatsız oluyorlar ama dünyanın en güzel sesi çocuk sesidir. Eminim onlarda çocuk büyüttüler ve onlarda ses yaptı. Bunu anlayışla karşılamaları gerekir. Bu sesten mutlu olmalılar. Çocukların ağlama sesi değil gülücük ve kahkaha sesleri. İnsan bundan mutlu olmalı. Maalesef bir pankart olayı yaşandı. Velilerimizi bizi bu konuda bilgi verdi. Velilerimiz bu yapılan davranıştan çok rahtsız oldular ver sosyal medyada tepki gösteriler. Bizlerde hemen okul sahipleriyle görüştük. Yardımımız olabilir mi diye sorduk. Derneğimiz de hemen harekete geçti. Böyle bir olay yaşanması gerçekten üzücü” şeklinde konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test