Reklam
Reklam
Reklam

Pandemiye rağmen 89. kez 'merhaba'

Bu yıl kapılarını 89’uncu kez açan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kovid 19 pandemisi nedeniyle yaşanan zorluklara dikkat çekerek, “İzmir Enternasyonal Fuarı’nın İzmir’e ve ülkemize iyi geleceğine inanıyoruz” dedi

Pandemiye rağmen 89. kez 'merhaba'
04 Eylül 2020 - 22:42 - Güncelleme: 04 Eylül 2020 - 22:56
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Türkiye’nin ilk ve tek ticaret fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), bu yıl 89’uncu kez kapılarını açtı. Kültürpark Lozan Kapı Girişi’nde gerçekleşen fuarın açılış törenine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’ın yanı sıra; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle katıldı.

“Alıştığımız güzellikler yaşanacak”


İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılış töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, pandemi sürecine karşı İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Pekcan açıklamasında, “Küresel pandemi nedeniyle yaşanan tüm olumsuz şartlara rağmen bu köklü geleneğe ara vermeye gönlümüz el vermedi. Fuarımız bu yıl da alıştığımız güzelliklere sahne olacaktır. Bildiğiniz üzere bu güzide fuarımızı İzmir'in canlılığın yakışır şekilde mümkün olduğu ne güzel şekilde gerçekleştirilmesi için bakanlığımıza büyük sorumluluk düşmektedir. Biz de buna büyük önem veriyor. Bu kültürü geleceğe taşımak için büyük çaba sarf ediyoruz. Pandemi kaynaklı olarak diğer ülkelere ev sahipliği yapamadık. Ancak İzmir İş Günleri’ni yapmamıza pandemi engel olamadı. Bu süreci internete taşıdık. Bu sayeden birçok firmamızı yurt dışındaki isimler ve alanındaki uzman kişilere bir araya getirdik. İzmir İş Günleri kapsamında gerçekleştirildiğimiz forumu Akdeniz ülkelerinin bakanları da katıldı. Bölgesel ticaretin işbirliğinin artırılması konumunda fikir alışverişinde bulunduk. İzmir'imizin bu süreçte ana çekim noktası olmasını önem arz etmekteydi” dedi.

“Hedef, İzmir’in potansiyelini göstermek”

İzmir’in ekonomik ve beşeri yönden bir cazibe merkezi olduğunu belirten Bakan Pekcan, “2019 yılında gerçekleştirdiği ihracat ile ihracatımızın lokomotifi olduğunu göstermiştir. Verilere göre İzmir'imiz ihracat desteği içinde yüzde 7,5 destek almıştır. İzmir ilimizde özel sektör kuruluşları ile devam eden 11 adet aktif uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesine yönelik projenin olması bizi mutlu etmektedir. Bilindiği üzere Türkiye, Akdeniz ticaretinde tarihten bu yana önemli bir yer taşımaktadır. Bu önem bugüne dek devam etmektedir.  Türkiye bugüne kadar olduğu gibi Akdeniz'deki ticaretin adil gelişmesi için çalışmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti dünya ekonomisinin açılışının sembollerinden olan İzmir Enternasyonal Fuarı benimde dahil olmak üzere herkesin hayatında bir anıdır. Bu köklü geleneği devam ettirmek ve geleceğe aktarmak memnuniyet verici… Bu fuar uzun yıllar ülkemizin tanıtımına büyük hizmetlerde bulunmuştur. Hedefimiz İzmir'in büyük potansiyelini dünyaya göstermektir” şeklinde konuştu.

“Ticaret canlanacaktır”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı konuşmada, “Ticaret Bakanlığı’nın himayesinde, büyük bir heyecan ve coşkuyla ev sahipliği yaptığımız; Türkiye’nin ilk uluslararası fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, 89’uncu kez bir araya gelmenin heyecanı içerisindeyiz. İzmir Enternasyonal Fuarı ülkemiz için ise; siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştiği, toplumsal hatıraların biriktiği ve ülkemizin evrensel değerlerle buluştuğu bir hafıza merkezi oldu her zaman. Ülkemiz ve İzmir için böylesi köklü bir geçmişe sahip İzmir Enternasyonal Fuarı’nı bu sene Akdeniz teması ile gerçekleştiriyoruz. Amacımız, her şeyden evvel ülkemizin ve İzmir’in pandemi ile birlikte çok daha büyüyen ekonomik sıkıntılarını, uluslararası işbirliği ve ticari ilişkiler ile yeniden canlandırmaya katkı sunmak” ifadelerini kullandı.

“İzmir’e iyi gelecek”

Fuar’da pandemiye karşı gerekli tüm sağlık önlemlerini aldıklarını söyleyen Soyer, “Fuar’ın kalbi Kültürpark’ta kurallara uygun şekilde bugün 89’uncu kez kapılarımızı açıyoruz. Bu zor günlerde, moral bulmak, dayanışma duygularımızı güçlendirmek ve her hanenin yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir nebze çözüm bulmak adına İzmir Enternasyonal Fuarı’nın, İzmir'e ve ülkemize iyi geleceğine inanıyoruz. Pandeminin yarattığı tüm zorluklara rağmen Fuarımızın kapılarını açmamızı sağlayan Ticaret Bakanlığımıza, katkı sunan ulusal ve uluslararası kurum ve sektör temsilcilerine, destekçi kuruluşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Ve tabi ki kurulduğu 1990 yılından itibaren İzmir’in “Fuarlar Kenti” olma hedefini her geçen gün daha da güçlendiren, büyük bir emek ve ciddiyetle her sene bugüne hazırlanan İZFAŞ’a ve değerli çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Fuar’ın Kültürpark, Kültürpark’ın Fuar ile anılmasını mümkün kılan, İzmir’e böyle güzel bir yaşam alanını kazandıran başta Dr. Behçet Uz olmak üzere İzmir Enternasyonal Fuarı’nı her yıl daha da büyüten ve bugünlere getiren İzmir’in birbirinden değerli belediye başkanlarına şükranlarımı sunuyorum. Son teşekkürüm de, her sene büyük bir heyecan ve coşku ile Fuar’a koşan İzmir halkına” diye konuştu.


“Ege’nin can damarı”
​​​​​​
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise ‘İzmir’in sosyo-ekonomik gelişmişliğinin temel dinamiklerinden biri olan ve kentin simgelerinden İEF’in dar kapsamda bile olsa açılmasından dolayı mutlu olduğumu dile getirmek istiyorum’ diyerek başladığı konuşmasında, “Fuarın ilimize, ülkemize ve katılımcılara yararlı olmasını temenni ediyorum. Uluslararası ticaretin arttı günümüzün temel araçları olarak değerlendirilmektedir. Bunu sağlayacak en büyük organizasyonlardan biri fuarlardır. İEF bu anlamda ülkemiz ve Ege’nin can damarlarından biridir. Dolayısıyla fuarın her alanda daha etkin ve amacına uygun düzenlenmesi gerekmektedir. Pandemi dönemleri gibi böylesi zamanlarda kenetlenmemiz, güç birliği yapmamız ve moralleri yüksek tutmamız gerekmektedir. Bu kapsamda İEF’i ve fuar kapsamında online olarak düzenlenen İzmir İş Günleri’nin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Fuar organizasyonlarında seçilen temanın ve etkinliklerin yerinde olması gerektiği düşüncesindeyim. Akdeniz olarak belirlenen temayı bu kapsamda çok önemli buluyorum. Bu temanın üç tarafı denizlerle kaplı ülkemiz için bir fırsata dönüştüreceğine inanıyorum” dedi.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test