PAEM sınavı, polis olma hayali kuran birçok gencin merak ettiği önemli bir adımdır. Peki, bu sınava kimler girebilir ve başvuru şartları nelerdir? Eğitim düzeyi, yaş sınırı, fiziki yeterlilik gibi kriterler nasıl belirlenmiştir? PAEM sınavına hazırlık sürecinde nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

PAEM nedir nasıl olunur?

Polis Akademisi; PAEM, POMEM ve PMYO olmak üzere üç farklı kurum aracılığıyla ülkemize polis yetiştirmektedir. PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi), Emniyet Teşkilatı için komiser yetiştiren bir kurumdur. Komiser adayları burada 11 aylık bir eğitim sürecinden geçer ve eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra komiser yardımcısı olarak görevlendirilirler.

PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi), Emniyet Teşkilatına komiser ve üst düzey yöneticiler yetiştiren bir eğitim kurumudur. PAEM’e nasıl girileceği ve burada eğitim alarak nasıl komiser olunacağı aşağıda detaylandırılmıştır:

PAEM nedir? PAEM sınavına kimler girebilir? Yeni Bakış

PAEM, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilk derece amir ihtiyacını karşılayan bir eğitim merkezidir. Burada verilen eğitim ile adaylar komiser yardımcısı olarak göreve başlamaktadır.

PAEM kaç puanla alıyor?

PAEM'e kabul edilmek için adayların, ÖSYM tarafından yapılan 2022 ve 2023 Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) P3 puan türünden en az 75.000 veya üzerinde puan almış olması gerekmektedir. Başvurular, belirli şartları taşıyan ve örgün eğitim veren üniversitelerden mezun olan lisans mezunları arasından yapılır.

2024 PAEM Başvuru Tarihleri

PAEM nedir? PAEM sınavına kimler girebilir? Yeni Bakış

 2024 yılı PAEM başvurularının ne zaman başlayacağına dair detaylı bilgiler henüz açıklanmamıştır. 6. dönem PAEM başvuruları için duyurular Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

PAEM mezunu hangi rütbeye kadar yükselir?

PAEM mezunları, Komiser Yardımcısı olarak göreve başladıktan dört yıl sonra terfi edebilirler. Polis Akademisi mezunlarının komiser rütbesinde bekleme süresi dört yıldır.

PAEM mezunu hangi birimde çalışır?

PAEM mezunları, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki çeşitli birimlerde çalışabilirler. Bu merkez, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ilk derece amir ihtiyacını karşılamaktadır.

Polis Akademisi'ne Nasıl Girilir?

Polis Akademisi'ne girmek isteyen adaylar, ilgili sınavlardan yeterli puanı almak ve belirtilen şartları taşımak zorundadır. Başvurular ve kabul süreçleri hakkında detaylı bilgiler Üniversite Rehberi Blog gibi kaynaklardan takip edilebilir.

Kaynak: Haber Merkezi