Reklam
Reklam
Reklam

"Özgür basın yoksa adalet de yoktur"

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü sebebiyle yayınladığı mesajda "Özgür basın yoksa adalet de yoktur" dedi

"Özgür basın yoksa adalet de yoktur"
10 Ocak 2020 - 15:53
Reklam

Yücel mesajında “Bugün Türkiye’de gazetecilerin mesleklerini yasaların ve Anayasa'nın tanıdığı haklar çerçevesinde özgürce icra edebildiklerini söylemek, insanların aklıyla ve zekasıyla dalga geçmektir.” sözlerine yer verdi. Yücel mesajında şugörüşleri savundu: "Her 10 Ocak’ta dışarıda olan gazeteci sayısı azalırken, cezaevinde olan gazeteci sayısının arttığı, gazetecilerin her yıl haklarının ve özgürlük alanlarının azaldığı, işten çıkartılan gazeteci sayısının sürekli yükseldiği,  kalemi kiralık olmayan gazetecinin hain ilan edildiği ülke, ne yazık ki Türkiye’dir.
Türkiye’de onurlu ve tarafsız gazetecilik yapmak isteyen gazetecilere ve basın kuruluşlarına AKP iktidarı tarafından ağır bedeller ödetilmeye devam ediliyor. Bu bedeller bazen sarayın ve AKP’nin lehine eğilip bükülen yasalarla, bazen Basın İlan Kurumu üzerinden ekonomik kesintilerle, bazen de hedef gösterilip tehdit edilerek psikolojik baskılarla ödetiliyor. Adaletin sağlanması, yolsuzluğun önlenmesi, halkın gerçekleri öğrenmesi ve beraberinde gelecek, kalkınmayı isteyen bir anlayışa sahipseniz, isteyeceğiniz en önemli şey özgür basın ve her anlamda bağımsız gazetecilerdir.

'Yerel basına boruçluyuz'
Bu bağlamda özellikle belirtmek isterim ki özellikle hem genç gazetecilerin mesleklerine olan umudunu korumasına fırsat veren hem de her şeye rağmen bugün bile gerçek gazetecilik yapmanın mümkün olduğunu gösteren yerel basın kuruluşlarımıza çok şey borçluyuz. Kısıtlı imkanlarla ve baskılara rağmen ilkeli ve tarafsız gazetecilik örneği veren İzmir’imizin yazılı, görsel basın kuruluşlarına ve internet gazeteciliği yapan haber portallarına teşekkürü bir borç biliyor ve mücadelelerinden dolayı bir kez daha yerel basınımızı kutluyorum.
Artık neredeyse Özgür Basın ve Çalışanları İçin Mücadele Gününe dönüşen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde mesleklerini yaparken suikastlere uğrayan ve meslekleri uğruna can veren tüm basın şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, 10 Ocak’ta özgür basın ve özgür Türkiye için mücadele veren tüm basın çalışanlarımızın yanında ve destekçisi olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum." HABER MERKEZİ


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test