Özel çocukların, 'müdür' babası

Buca Cengiz Sani İlkokulu’na 3 yıl önce atanan Okul Müdürü Gürsoy Kubilay, kısa sürede öğrenci ve velilerin sevgilisi oldu. Okulda eğitim gören özel çocukların şartlarını baştan aşağıya iyileştiren ve velilerin takdirini kazanan Kubilay, yaptıklarıyla ‘işte eğitimci böyle olmalı’ dedirtti

Özel çocukların, 'müdür' babası
23 Kasım 2019 - 12:04

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL)

Buca Cengiz Sani İlkokulu. Burası, bünyesinde biri otizm hafif, diğeri otizm ağır olmak üzere iki özel eğitim alt sınıfını barındıran ve 662 öğrenciye tam gün eğitim veren bir okul. Bir zamanlar pek tercih edilmese de, son zamanlar da bu okula çocuklarını yazdırmak isteyen velilerin sayısı ciddi oranda arttı. Bunun nedeni de okula 3 yıl önce atanan Okul Müdürü Gürsoy Kubilay. O göreve başladıktan sonra adeta okulun çehresi değişti. Okulun üzerindeki ölü toprağını atıp, özellikle özel gereksinimleri olan özel çocuklara yarattığı imkanlarla, Cengiz Sani İlkokulu’nu tabir yerindeyse özel okul standartlarına getirdi. Müdür Kubilay, özel çocuklar için sınıfları yeniden dizayn ettirdi, tuvaletleri baştan aşağı değiştirdi, onlara ayrı bir oyun parkı oluşturdu, çocuklara kendi imkanlarıyla yiyecek-içecek temin etti, velilere okul içinde özel bir dinlenme alanı oluşturdu ve bunun gibi daha birçok şey. İlgili, merhametli ve çalışkan kimliğiyle çocukların sevgilisi olan Okul Müdürü Gürsoy Kubilay, velilerin de minnet duyduğu bir isim haline geldi.


Özel çocuklara, özel imkanlar

Cengiz Sani İlkokulu’ndaki görevine 14 Temmuz 2016’da başladığını belirten Okul Müdürü Gürsoy Kubilay, göreve başladıktan sonra yapılması gereken bazı acil çalışmalar olduğunu ve bunları düzeltmeye başladıklarını belirterek, “Özellikle özel öğrencilerin temel ihtiyaçlarının giderilmesi ve zaman zaman bunların öz bakımlarının karşılanması için tuvaletlerde bir yenilenmeye gidildi. Geldiğimde tuvaletlerin bir bakıma ihtiyacı vardı. Özel çocukların öz bakımları zor şartlarda karşılanmaya çalışılıyordu. Bu bakımdan da öncelikli olarak tuvaletlerde çocukların rahatlıkla uzanıp, altlarının alınabileceği birer masa ve yatağa ihtiyaç vardı. Hayırseverler tarafından bunlar temin edildi. Daha sonra zaman zaman çocukların duş alma ihtiyacı söz konusu olunca da bu sefer yine okulun özel öğrencileri için tuvaletlerine sıcak su cihazları ve tesisatı yerleştirdik. Velimiz çocuğunu oraya alıp, çok rahat bir şekilde altını aldıktan sonra, ihtiyaç duyarsa çok rahat bir şekilde duşunu da aldırabiliyor. Daha sonra da çocuğuyla birlikte oradan çıkıp tekrar derse devam ettirebiliyor” dedi.

 Velilere dinlenme köşesi

Okulun bir köşesinde, özel öğrenci velilerini ağırlamak için bir yer oluşturduklarını söyleyen Kubilay, “Onlar bizim hem velimiz hem özel misafirimiz. Onlar ne kadar sağlıklı olursa, ne kadar zinde olursa, çocuklara ve bizlere desteği de o kadar fazla olur. O anlamda da bir köşe oluşturduk oraya. O köşemize de sehpa koyduk, sandalye ve koltuk koyduk, üstlerine de bir soba koyduk. Velilerimiz beli bir saate kadar burada kalıyor. Okulda ihtiyaç duydukları çay, kahve vb. ihtiyaçlarını da yine öğretmen arkadaşlarımızla birlikte oluşturduğumuz bir fon tarafından okul tarafından karşılanıyor. Velilerimizi istediği saatte, istediği kadar çay kahve alabiliyor. Ayrıca, velilerimize zaman zaman çocuklarınızın gelişimleriyle ilgili olarak, gerek rehber öğretmenlerimiz, gerek uzman olan öğretmen arkadaşlarımız bilgilendirmek adına birtakım bilgiler aktarıyorlar” diye konuştu.


Sınıflar dizayn edildi

Özel öğrencilerin zaman zaman aldıkları ilaçların etkisiyle uyku ihtiyaçları olduğunu dile getiren Kubilay, “Onların, sınıflarında çok rahat bir şekilde dinlenmelerini, uyumalarını sağlamak için derslikte bir köşe oluşturduk. Çok rahat bir şekilde yatabilecekleri bir koltuk koyduk oraya. İhtiyaç duyduklarında orada çok rahat bir şekilde uyuyup, dinlenebiliyorlar. Sonra öğretmen arkadaşlarımız, öğrencileri uyandırıyor ve kaldığı yerden eğitimine devam ettiriyor. Ayrıca, gün içinde çocukların özellikle süt, ayran, meyve suyu gibi şeylere ihtiyaç duydukları bir gerçek. Bunu da yine biz kendimiz okul tarafından karşılıyoruz. Özel eğitim sınıflarına bir tane buzdolabı koyduk. O buzdolabının içinde bu malzemeleri bulunduruyoruz. Öğretmen arkadaşlarımızla, öğrencilerimize sunduğumuz süt, meyve suyu gibi ikramların dağıtımını kolaylaştırmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.


Özel oyun parkı yapıldı

Özel çocuklar için bir eksik olan oyun parkı ihtiyacını da giderdiklerini ifade eden Kubilay, “Her çocuk gibi onlar da bir enerji biriktiriyorlar ve o enerjiyi atmaları gerekiyor. Bu nedenle okul bahçeçsine, o enerjiyi atmaları için yine hayırseverlerin katkılarıyla onlar için imal edilen salıncak, tahtıravelli ve yine aynı şekilde başka bir oyun aleti koyduk. Onların bulunduğu oyun alanı kauçuk zemin üzerine inşa edildi. Yine aynı şekilde onların dinlenmesi için de üç tane bank yerleştirildi. Öğretmenler eşliğinde oraya geliyorlar. Orada çok rahat bir şekilde oyun oynayabiliyorlar” dedi. Özel çocukları, diğer çocuklarla kaynaştırma faaliyetlerine ayrıca önem verdiklerini söyleyen Kubilay, “Gün içinde özel çocuklarımızı, diğer çocuklarla kaynaştırmak adına bazen öğretmen arkadaşlarımızın nezaretinde farklı sınıflarda derslere girmekteler. Orada ders dinlemeleri sağlanıyor. Bunun dışında öğrencilerin teneffüs saatlerinde de öğretmen arkadaşlarımız ve velilerimizle birlikte okulumuzdaki tüm öğrencileri, koridorda ve okulu bahçesinde kaynaştırmak adına böyle bir etkinliğe izin veriyoruz. Her yıl, her eğitim-öğretim yılı sonunda 4. sınıf öğrencilerinin güzel duygularla uğurlamak adına, kep töreni düzenliyoruz. Bu kep törenine de yine aynı şekilde bu bahsettiğimiz özel öğrencilerimiz iştirak ediyor. Orada da kuzucuklarımıza kep ve cübbelerini giydiriyoruz. Her öğrenci gibi onlar da kepini atarak, keyifli bir şekilde mutlu bir gün geçiriyorlar, anneleri de mutlu oluyor. Ben de çok mutlu oluyorum” diye konuştu.

“Onlar bize emanet”

Zaman zaman medyada gündeme gelen özel gereksinimi olan çocuklara yönelik öğretmen şiddet görüntüleri hakkında da konuşan Kubilay, “Ben bir eğitimciyim, eğitimci olmanın gereği de bize teslim edilen her bir çocuk çok özeldir, emanettir. Bizim geleneğimizin başında emanet çok farklı bir kavramdır. Bize gelen her çocuk, ister özel eğitim olsun, ister normal sınıf öğrencisi olsun, her biri bizim için çok özel, çok değerlidir. Çünkü bunlar bu ülkenin çocukları. Ben devletin atadığı bir öğretmenim. Benim işim buradaki çocukları en iyi şekilde sahiplenmek, korumak ve kollamak. Hiçbirimizin özel gereksinimi olan çocukları kabul etmemek ya da dışlamak gibi bir lüksü yoktur. Her biri bu ülkenin çocuğu, bizim emanetimizdir. Bunları sahiplenmemiz gerekiyor. Özel çocuklara şiddet gösteren meslektaşımın kendi eğitimciliğini sorgulaması gerekir. Özel öğrenci, normal öğrenci fark etmez. Adı çocuktur bizde. İster adı Ayşe olsun, ister Fatma olsun, nereden geldiği de önemli değil adı yine çocuktur. Biz sadece çocuk olmasının gereği ve ben bir eğitimci olarak da şartlarım ne olursa olsun onu bu kurumdan mutlu bir şekilde uğurlamak adına elimden gelen neyse harfi harfine yerine getirmek mecburiyetindeyim. Ara sıra gündeme gelen okullarda şiddet olaylarını tasvip etmiyorum. Bunları yapan eğitimciler adına üzüldüm” ifadelerini kullandı.


“Gürsoy Müdür gibisini tanımadım”

Eğitimini bu okulda gören ve okuldan geçen yıl mezun olan yüzde 98 engelli Beste Hira Bahar’ın annesi Nargiz Aliosman ise, Okul Müdürü Gürsoy Kubilay kadar işine sadık, öğrencilere ve velilere saygılı bir müdürü daha önce tanımadığını söyledi. Okul Müdürü Kubilay’ın elinden ne geliyorsa, fazlasını yapmaya çalışan bir insan olduğunu dile getiren Aliosman’ın düşünceleri şu şekilde: “Bizim okulumuzda dört tane özel eğitim tuvaleti vardı. İki tanesi kız, iki tanesi erkek olarak. İki tanesi alt koridorda, iki tanesi bir üst koridordaydı. Ve gerçekten biz oraya gittiğimizde, çocuklarımızın altını depo gibi bir yerde alıyorduk. İlk müdür bize sadece karton kağıt verdi, çocuklarınızın altını burada alabilirsiniz dendi. Gürsoy bey geldikten sonra, tuvaletlerimizi açtı, tuvaletlerimize çocuklarımızın altını alabilmemiz için yer yaptı. Bütün tuvaletlere çocuklarımızın duş alabilmeleri için küçük termosifonlardan koydurdu, her şeyi tamamladı. Biz sabahları en geç 7.00’da okuldaydık. Okula geldiğimizde, Gürsoy beyi hiç kendi makamında görmedim. Bizi okulun kapısında karşılardı. Sürekli bizim başımıza gelir, bir ihtiyacımız olup olmadığını sorardı. Çocuklarımıza kep töreni düzenledi, Anneler Günü’nde bize özel plaketler verildi. Çocukların sınıflarda uyumaları için koltuk takımları yaptırdı, yine aynı şekilde biz velilerin okulda dinlenebilecekleri bir alan oluşturdu. Sırf bizim çocuklarımız için bahçede bir park alanı oluşturdu. Gürsoy beyin yapılan her şeyde imzası var. Umarım gelecekte de hep öyleleriyle denk geliriz. Ben Gürsoy bey gibi bir müdür daha tanımadım.”

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Zeynep SİNAN
  8 ay önce
  Benim İlkokul öğretmenim ;saygılar ,sevgiler değerli Hocam
 • Zeynep SİNAN
  8 ay önce
  Benim İlkokul öğretmenim ;saygılar ,sevgiler değerli Hocam
 • Pınar Erçiftci Çüçen
  8 ay önce
  Örnek kişiliği ve çalışma disiplini ile her zaman Gönüller’de yer etmiş saygıdeğer Gürsoy Kubilay’ı alkışlıyoruz...Gerçekten de kuzucukların müdür babasıdır o...
 • Pınar Erçiftci Çüçen
  8 ay önce
  Örnek kişiliği ve çalışma disiplini ile her zaman Gönüller’de yer etmiş saygıdeğer Gürsoy Kubilay’ı alkışlıyoruz...Gerçekten de kuzucukların müdür babasıdır o...

test