Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından Özcan Sümer, son zamanlarda adından sıkça söz ettiriyor. Peki, Özcan Sümer kimdir, ne iş yapar ve kaç yaşındadır? İş dünyasının merak edilen bu ismi hakkında bilinmesi gerekenler bu yazıda.

Özcan Sümer kimdir?

1961 yılında Rize'de doğan Özcan Sümer, Türk iş insanı ve girişimcidir. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra bankacılık ve özel sektörde çeşitli pozisyonlarda çalışmıştır.

İş Hayatı ve Kariyeri

Özcan Sümer, 1993 yılında kendi şirketini kurarak iş dünyasına adım atmıştır. Başlangıçta iç giyim üretim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde kurucu ortak, yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmıştır. Almanya, Mısır, Fas ve Bangladeş gibi ülkelerde faaliyet gösteren şirketleri yönetmiş ve iç giyim sektöründe önemli başarılara imza atmıştır.

Yöneticilik ve Şirketler

2003-2017 yılları arasında Ekofer Tekstil Parfümeri San. Paz. A.Ş. (şu anki adıyla Suwen Tekstil San. Paz. A.Ş.) şirketinde yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlük görevlerini üstlenmiştir. Aynı zamanda 1993 yılından beri kurucusu olduğu Eko Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaya devam etmektedir. İstanbul ve Zonguldak'ta kendi fabrikalarında iç giyim, ev giyim ve plaj giyim ürünlerinin üretimini gerçekleştirmekte ve Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) tarafından birçok kez platin, altın ve gümüş ihracatçı ödüllerine layık görülmüştür.

Sivil Toplum ve Mesleki Faaliyetler

Özcan Sümer, iş hayatının yanı sıra İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TİGSAD) ve İstanbul Sanayi Odası gibi önemli kuruluşlarda yönetim kurulu ve komite üyelikleri yapmıştır.

Kişisel Yaşam

Özcan Sümer evli ve üç çocuk babasıdır. Ayrıca Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve bağımsız denetçi belgelerine sahiptir.

Kaynak: Haber Merkezi