Oyuncu bulan aplikasyon geliştirdi

İYTE Teknopark’ta kurduğu yazılım firmasında ‘G2HF’ uygulamasını geliştiren Mehmet Mesut Özışık, uygulama ile her türlü spor organizasyonu ve online oyunlarda ‘adam eksik’ sözünü tarihe karıştırıyor

Oyuncu bulan aplikasyon geliştirdi
12 Temmuz 2020 - 13:39

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği mezunu İzmir Yüksek Teknoloji Ensitüsü (İYTE) Teknopark girişimcisi Mehmet Mesut Özışık, geliştirdiği yazılım ile gençlerin hem gerçek hayatta hem de online oyunlarda oyuncu bulma sorununa çözüm geliştirdi. 2015’te kendi yazılım firmasını kuran ve çeşitli projeler ile ilgili çalışmalar yapan Özışık, son iki yıldır üzerinde çalıştığı ‘G2HF’ uygulaması ile oyuncu arama ve bulma sıkıntısını tarihe gömen bir yazılım hazırladı

Oyunlarda eksik kalmıyor

G2HF uygulamasının online duyuru sistemi ile internet üzerinden oyuncu arama ve bulmayı sağladığını belirten Özışık, “‘Get Together & Have Fun’ın baş harflerinden esinlenerek uygulamanın adını belirledim. Temel olarak oyuncu bulmanızı sağlayan uygulamada en basit örneği ile halı sahada oyuncu bulmak için maça 4-5 saat kala uygulamayı kullanan insanlara duyuru göndererek maçınıza oyuncu bulabiliyorsunuz. Uygulama sadece futbol için değil bütün spor organizasyonları için kullanılabilir. Aynı zamanda canlı olarak oynanan ve ‘online’ olarak tabir edilen oyunlar içinde bu uygulama rahatlıkla çözüm bulabilir. PUBG, Fortnight, Call Of Duty Warzone gibi çok sevilen ve çok sayıda oyuncusu olan oyunlarda, Duo-Trio-Squad modlara oyuncu bulmak için de G2HF iyi bir alternatiftir. Uygulamadan ayrıca kendinize takım bulabiliyorsunuz ya da takımlar da size ulaşabiliyor” dedi.  

Uygulama ücretsiz

Benzer rakip uygulamaların da olduğunu sözlerine ekleyen Özışık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim uygulamamız diğer uygulamalardan ücretsiz olması bakımından öne çıkıyor. İstediğiniz duyuruyu sabit ücret ya da aylık ücret olmaksızın gönderiyorsunuz. IOS ve Android’den uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yazılımı sürekli geliştirerek, iyileştirmeler yapıyorum. Rakip uygularımızın bazıları sadece web sitesi üzerinden hizmet verirken bazıları da halı saha ücretini ikiye katlayan bedelle çalışıyor. Bu sebepten ötürü G2HF’de bunlar daha az problem olarak karşınıza çıkıyor. İstediğiniz bölgeyi seçerek, yerel lokasyon oluşturuyorsunuz. Seçtiğiniz konumdaki oyuncular duyurunuza cevap verip katılabiliyor. Online oyunlarda da farklı bölgeleri seçebiliyorsunuz. Örneğin; İstanbul’u seçtiğinizde 100 km genişlik alanına kadar ne kadar insan varsa uygulamada çıkıyor. Duyurunun en güzel yanı da anlık olmasıdır. Dakikalar içerisinde maçınıza ya da oyununuza oyuncu bulabiliyorsunuz. Beklemeden ihtiyacınız gideriliyor.”


Halı sahacıların tercihi

Kendisinin de halı sahada düzenli olarak maç yaptığını ifade eden Özışık, “Organizasyon işlerine farklı arkadaşlar bakıyor. Maç organize ederken de her seferinde farklı sorunlar çıkabiliyor. Birinin işi çıkıyor ya da sakatlığı olabiliyor. Sürekli ‘adam eksik’ durumunu yaşıyoruz. Bu sorunlarla sürekli karşılaştığımız için bende bu duruma çözüm bulmak için böyle bir uygulama geliştirdim. Uygulamayı kendim de kullanıyorum. Yaklaşık bine yakın halı saha kullanıcısı şu anda bu uygulamayı kullanıyor. Bir defasında maç saatine 3 saat kala iki oyuncuyu halı sahada futbol oynamak için buldum. İstanbul’da özellikle uygulamayı kullananların sayısının fazla olduğunu söyleyebilirim. İzmir ve Ankara İstanbul’dan sonra geliyor. Kullanıcılar aktif olduğu için saatler içinde dönüş alabiliyorsunuz” diye konuştu.

“Kadınlar da oyun oynuyor”

Uygulamanın geliştirilme sürecinin daha bitmediğini belirten Özışık, “Geliştirmelerde online oyunlar ve e-spor üzerine odaklanacağım. Büyüme hedefim tabi ki var. Bu uygulamanın çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Oyuncu kitlesi her geçen gün artıyor. Herkes oyun oynuyor. Sadece erkekler oyun oynamıyor. Kadınlar da oyunlara daha çok ilgi duymaya başladı. Önümüzdeki yıllarda bu durum daha da artacak. Oyunlar da artık buna göre tasarlanıyor. Yapay zeka ve artırılmış gerçekliklerle oyunları kalitesi her geçen gün artıyor. Farklı çeşit oyunlar da çıkıyor. Bu mecrada gelecek var ve oyunlar her zaman hayatımızın parçası olacak” dedi.


“Hayalimi gerçekleştirdim”

Projede daha fazla potansiyel gördüğü için G2HF’i geliştirmeye devam edeceğini söyleyen Özışık, sözlerini şöyle noktaladı: “2 yıldır geliştirme süreci devam ediyor ve kullanıcılardan gelen geri bildirimler dikkate alınarak uygulama daha olgun hale geldi. Üniversiteden mezun olduğumdan beri kendi uygulamamı çıkartmayı hedeflemiştim. G2HF ile bu isteğimi gerçekleştirdim. Firmayı kurduğumda TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan girişim desteği kazandım ve bir arkadaşım ile beraber firmamızı kurduk. G2HF’i devam edecek ve başka projeler de ona eklenecek.” 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test