Reklam
Reklam

"Oyun yoksa, kahveleri açmıyoruz"

Kahvelerde, iskambil, okey ve tavla oyunlarının oynanmasını yasaklayan karara tepki gösteren İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İ. Hakkı Kırdı, “Bu şekilde açmaktansa, kahveleri açmamayı tercih ederiz. Zaten İzmir’deki 3 bin kahvenin yarısından fazlası tepki için işletmelerini açmayacak” dedi

"Oyun yoksa, kahveleri açmıyoruz"
01 Haziran 2020 - 07:30
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL)

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 2,5 ay önce kapatılan ve bu dönemde büyük zarara uğrayan kahvehaneler, bugün kapılarını buruk bir şekilde açıyor. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı son genelgede, kahvehaneler, kıraathaneler, çay bahçeleri, cafe gibi eğlence yerlerinde okey, iskambil ve tavla oyunlarının oynanmasını yasaklaması, kahveci esnafının tepkilerine neden oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı karara tepki göstererek, “Bu şekilde açmaktansa, kahvelerin açılmamasını tercih ederiz” dedi.

“Yarısından çoğu açmayacak”

Kahvelerin bu şekilde açılmasından dolayı memnun olmadıklarını söyleyen Kırdı, “Oyun yok, iskambil yok, tavla yok. Alınan karar bize uygun bir karar değil. İşletmelerimize uygun bir karar olmadığını düşünüyorum. Benim gibi, 3 bine yakın kahveci esnafının da bu kararı hiç beğenmediğini söyleyebilirim. Böyle olacaksa kahvelerin açılmaması gerektiği düşüncesi daha ağırlıkta. Bu şekilde açmaktansa açmamayı tercih ederiz. Zaten çoğu esnafımız kahvelerini açmayacak. Kahvehanelerde, iskambil kağıdı, tavla ve okey oynanmadığı sürece, kahvehanelerin hiçbir önemi yok. Kahvehaneler, çay ocağına döndü. Kahvehanelere insanlar, tavla oynamak için, iskambil oynamak için, okey oynamak için ve nargile içmek için gelen insanlar. Bu insanlar bu sebepten dolayı kahvehanelere gelmeyecek ve kahvehaneleri de açmanın hiçbir mantığı kalmayacak. Hükümete de biz bu tepkilerimizi bildirmek istiyoruz. İzmir’de kahvehanelerin çoğu açmayacak. Yanında çalıştırdığı kişinin maaşını, elektriğini, suyunu ödemeyecek çünkü. İskambil oyunu oynanmadıktan sonra insanlar ne diye çay içsin? Bu nedenle İzmir’deki 3 bin kahvehanenin yarısından fazlası işletmelerini açmayacak” diye konuştu.

“300 kahveci kapattı”

Koronavirüs nedeniyle kapatılmalarından dolayı kirasını ödeyemeyen birçok esnafın, işini terk etmek zorunda kaldığını, dolayısıyla yanındakilerin de işsiz kaldığını ifade eden Kırdı, “Adam aidat borcu olduğundan dolayı bile kaydını gelip kapatamıyor. Bu dönem içerisinde aşağı yukarı 300 tane kahve, işyerini kaybetti kira ödeyemediğinden dolayı. Koronavirüs dönemi boyunca kahveciler yıllık kazancının yüzde 50’sini kaybetti, yüzde 50 kadar da borçlandı. Kahvelerde oyun oynanmasını yasaklayan yeni karar da kahvehane işletmecilerine bir bu kadar daha zarar verecektir.” İfadelerini kullandı.


Maskeyle girilebilecek

Belediyelerin kahvehanelere dezenfekte çalışmaları anlamında yardımcı olduğunu ve dezenfekte çalışmaları yapıldığını dile getiren Kırdı, “Kahvehanelere dezenfektan ve kolonya konulacak, maskeyle girilebilecek. Sosyal mesafe kuralları içerisinde kahvehanelerimizin bir kısmı açacak. Ama yarısından fazlası da karara tepkili olduğu için kahvehanelerini açmayacak” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum