İstanbul'un Silivri ilçesinden yaşayan görme engelli Berra Yami, 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) yabancı dil oturumunda yaşadığı mağduriyeti gündeme taşıdı. Yami, sınavdaki soruları kendisine okuyan görevlinin yetersiz telaffuzundan dolayı soruları anlamakta zorlandığını belirterek, ÖSYM'ye şikayette bulundu. Sınav öncesinde talep ettiği okuyucu değişikliği reddedilen Yami, sınavda yaşadığı bu sorunun sınav sonucunu olumsuz etkilediğini iddia etti.

Berra Yami, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, görevlilerin kendisine atanmadan önce branşlarının Biyoloji ve Türkçe olduğunu öğrendiğini ancak bu branşların kendisi için yeterli olmadığını belirtti. Sınav esnasında yaşadığı sorunlar karşısında bina başkanını çağırmak istemesine rağmen bu talebinin kabul edilmediğini dile getirdi. Yami, Türkçe öğretmeninin yetersiz telaffuzunu ve sınavdaki performansının düşmesine sebep olduğunu aktardı.

Geçmiş yıllarda benzer sorunları yaşayan diğer görme engelli öğrencileri hatırlatan Yami, gelecek yıllar için ÖSYM'nin önlem alması gerektiğini vurguladı. Engelsiz Erişim Derneği de konuyla ilgili olarak ÖSYM'nin yeterli önlemleri almadığını ve görme engelli öğrencilerin benzer sorunlarla karşılaşmasını engellemesi gerektiğini ifade etti.

ÖSYM'nin bu tür durumlarda izlediği yönteme göre, adayın dilekçesi ve sınav esnasında kaydedilen kamera görüntüleri incelenerek hak mağduriyetinin tespit edilmesi durumunda adaya yeniden bir sınav şansı tanınabiliyor. Ancak, konuyla ilgili olarak ÖSYM yetkililerinden henüz net bir açıklama gelmedi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) katılan engelli adaylar için ÖSYM, dil bilgisi yeterliliğine sahip okuyucu ve işaretleyiciler görevlendiriyor. Ancak, bu görevlendirmelerin yeterli düzeyde yapılmaması ve adayların mağduriyet yaşaması sınav sisteminin eleştirilmesine neden oluyor.

Kaynak: Haber Merkezi