Orhan Gazi kimdir? 

Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı olan Orhan Gazi veya Orhan Bey, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi'nin oğlu olarak 1281 tarihinde Söğüt'te doğdu. Orhan Gazi, 1326 ile 1359 yılları arasında beylik yapmıştır. Sarışın, uzun boylu ve mavi gözlü olarak tanımlanan Orhan Gazi, halk tarafından çok sevilen, ulemaya saygılı, merhametli bir hükümdar olarak bilinir. Ayrıca halkın arasına karıştığı, insanların dertlerini dinlediği söylenir. Babası Osman Gazi'nin vefatı üzerine 1326'da beylik görevini üstlenmiştir. Orhan Bey'e "Şücaeddin," "İhtiyareddin," ve "Seyfeddin" unvanları verilmiştir. Ölüm tarihi konusunda farklı kaynaklar farklı tarihler vermektedir, ancak genellikle 1359, 1360, 1361 veya 1362 olarak kabul edilir.

Orhan Bey'in beylik yılları, Anadolu'da fetihlerle geçmiştir. Aynı zamanda İran'da bulunan İlhanlılar'ı metbu sayarak yıllık vergi ödemiştir. Ayrıca Bizans topraklarına yönelik akınlar ve fetihlerle Osmanlı Beyliği daha da güçlenmiştir.

İstanbul Eyüpsultan Devlet Hastanesi iletişim bilgileri: Güncel telefon numaraları ve adres bilgisi İstanbul Eyüpsultan Devlet Hastanesi iletişim bilgileri: Güncel telefon numaraları ve adres bilgisi

Orhan Gazi, son yıllarını Osmanlı Devleti'nin idaresini oğlu Şehzade Murat'a bırakarak Bursa'da geçirmiştir. Ölüm nedeni ve yılı konusunda farklı görüşler bulunsa da Âşıkpaşazâde'nin kayıtlarına göre 1358 yılında ölmüştür. Diğer tarihçiler ise 1360 yılında 79 yaşında vefat ettiğini belirtirler. Bazı kaynaklar ise ölüm tarihini 1362 olarak verirler. Orhan Bey, Bursa'da babasının türbesi olan Gümüşlü Kümbet'te gömülmüştür.

Orhan Gazi'nin eşleri kimlerdir?

  • Asporça Hatun - Bizans İmparatoru III. Andronikos'un kızı, Şehzade İbrahim ve Fatma Hatun'un annesi.
  • Nilüfer Hatun - Yarhisar Tekfurun kızı, I. Murat, Süleyman Gazi ve Şehzade Kasım'ın annesi.
  • Theodora Hatun - Bizans İmparatoru VI. İoannis'un kızı, Şehzade Halil'in annesi.
  • Eftandise Hatun - Mahmud Alp'in kızı.

Theodora Hatun kimdir?

Theodora Hatun, Bizans prensesi ve İmparator VI. İoannis'in kızıdır. Babasıyla Osmanlı Beyliği ile müttefikliklerini güçlendirmek amacıyla Orhan Gazi ile evlenmiştir. Theodora Hatun ile Orhan Gazi'nin evliliği 1346 yılında gerçekleşmiştir.


 

Kaynak: HABER MERKEZİ