Türk siyasetinin renkli kalemlerinden biri olan Orhan Akbulut, sadece siyasi kariyeriyle değil aynı zamanda yüksek ziraat mühendisi kimliğiyle de öne çıkıyor. Ancak, onların belirsiz bir kesintisi, nedeni hala netlik kazanmamış bir şekilde aramızdan ayrıldı. Onun hikayesini ve ölümün gizemini çözmek için

Orhan Akbulut vefat mı etti?

CHP'li Orhan Akbulut, 1977-1980 döneminde TBMM'de milletvekili olarak görev yapmıştır. Sivas'ın Altınyayla İlçesi'ne bağlı Deliilyas Köyü'nde 1934 yılında doğan Akbulut, siyasi kariyerinde Ankara Ziraat Fakültesi mezunu olarak çeşitli görevler üstlenmiştir. Ancak 1980 darbesi sonrasında milletvekilliği sona ermiş ve 10 yıl siyaset yapma yasağı almıştır. Akbulut, CHP'de aynı zamanda Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği de yapmıştır. Bugün yaşamını yitiren Akbulut, siyasi yaşamı boyunca önemli roller üstlenmiştir.

Öldü Vefat Cenaze

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, geçmiş dönem ODA Başkanı Orhan Akbulut'un vefatını duyurdu.

Sivas'ta 1934 yılında doğan ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 1960 yılında mezun olan Orhan Akbulut'un 7 Haziran 2024 tarihinde hayatını kaybettiği belirtildi.

Akbulut, öğrencilik yıllarında ODA için çalışmaya başladı ve mezun olduktan sonra ziraat yüksek mühendisi olarak görev aldı. TBMM'de Basın Sözcüsü olarak görev yaptıktan sonra Tarım Bakanlığı Ziraat İşleri Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanlığı görevini üstlendi. 1975 ve 1976 yıllarında ODA Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldı.

Mesleki görüşlerini açıkladığı için Tarım Bakanlığı tarafından soruşturma açılan ve memuriyetten uzaklaştırılan Akbulut, göreve iade davasını kazanmasına rağmen memuriyete dönmedi. Emekliliğinin ardından Köy-Koop'ta Danışman olarak çalıştı ve 1977'de CHP'den Sivas Milletvekili seçildi.

ODA'nın bir ferdi olarak mesleği en iyi şekilde temsil eden Akbulut'un kaybının derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Odanın açıklamasında, ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarına başsağlığı dilendi.

Kaynak: HABER MERKEZİ