Oprah Winfrey'in hayatı, kariyeri ve etkisi hakkında sıkça merak edilenler arasında yer alıyor. Birçok insan, bu güçlü kadının nasıl bu kadar etkileyici bir başarı hikayesine sahip olduğunu bilmek istiyor. Televizyonculuk dünyasında devrim yaratan, hayır işlerine yaptığı katkılarla tanınan Oprah Winfrey, neden bu kadar ünlü? Detaylar, haberimizde...

Oprah Winfrey hakkında

Oprah Gail Winfrey, Amerika Birleşik Devletleri'nin televizyon tarihinde en fazla izlenen talk show programlarından biri olan ve kendi adıyla anılan The Oprah Winfrey Show'un sunucusu olarak tanınan bir sanatçıdır.

29 Ocak 1954'te Mississippi'nin Kosciusko kasabasında doğmuştur. Winfrey, kendi adını taşıyan şovu ile Emmy ödülleri kazanmıştır ve sunuculuğunun yanı sıra kitap eleştirmenliği yapmış, Oscar'a aday gösterilmiş ve yüksek tirajlı bir derginin yayıncılığını üstlenmiştir. Forbes dergisine göre, 20. yüzyılın en zengin siyahi Amerikalısı ve 2004 yılı itibarıyla Michael Jackson'ın ölümünden sonra dünyadaki tek siyahi milyarderdir.

Winfrey, Protestant Baptist bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Ebeveynleri evlenmemiş gençlerdi. Doğduğunda adı aslında İncil'de geçen "Orpah" olarak belirlenmişti. Ancak, nasıl olduğu belirsizlik içerir; Winfrey'in Academy of Achievement ile yaptığı bir röportajda, doğumundan sonra Orpah adının yanlışlıkla "Oprah" olarak yazıldığını belirtmiştir. Annesi Vernita Lee bir hizmetçi iken, babası Vernon Winfrey madenciydi ve daha sonra belediye konseyi üyesi oldu. Babası, Oprah doğduğunda silahlı kuvvetlerde görev yapıyordu. Doğumundan sonra, annesi eyaletin kuzeyine taşındı ve Oprah, ilk altı yılını büyükannesinin yanında yoksulluk içinde geçirdi. Büyükannesi Anita Mae, Oprah'a üç yaşında okumayı öğretti ve onu kiliseye götürerek Hristiyan eğitimi aldı. Oprah, genç yaşta İncil ayetlerini ezberleyerek vaiz lakabıyla tanındı. Ancak, ev işlerini yapmadığı veya bir şekilde yaramazlık yaptığı zamanlarda büyükannesi tarafından cezalandırıldı.

Altı yaşındayken annesi Oprah'ı yanına alarak Milwaukee'nin yoksul bir mahallesine taşındı. Oprah, sağlıksız koşullara rağmen iki sınıfı atladı ve on üç yaşına geldiğinde prestijli bir lisenin bursunu kazanarak banliyölerdeki beyaz öğrencilerin gittiği bir okula devam etti. Okulda başarılı olmasına rağmen isyankar bir tutum sergiledi ve defalarca evden kaçtı. Sonunda annesi, onu babasının yanına gönderdi. Babası, eğitimi önemsedi ve Oprah, lise yıllarında başarılı bir öğrenci oldu. Konuşma takımına katıldı ve ulusal düzeyde başarı elde etti. Tennessee Eyalet Üniversitesi'nde iletişim eğitimi aldı. On sekiz yaşındayken, Miss Black Tennessee Beauty Pageant yarışmasını kazandı.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey neden bu kadar ünlü?

Televizyon kariyerine yerel bir radyoda çalışarak başladı. Daha sonra, Nashville'de bir televizyon istasyonunda haber sunucusu olarak görev yaptı. 1976'da Baltimore'daki WJZ-TV'ye katıldı ve People Are Talking programına co-host olarak katıldı. Ayrıca Dialing for Dollars programını sundu.

1983'te Chicago'ya taşınarak AM Chicago programını sunmaya başladı. Kısa sürede şovun popülerliği arttı ve The Oprah Winfrey Show adı altında ulusal bir talk show haline geldi. Program, kısa sürede Amerika'nın en çok izlenen gündüz programı haline geldi ve Oprah, talk show dünyasında bir ikon haline geldi. Show, 2011 yılında sona erdiğinde 25 yıl boyunca devam etti.

Winfrey, sadece ABD'de değil, dünya çapında milyonlarca izleyiciye ulaşarak büyük bir etki yarattı. Aynı zamanda, siyasette ve hayır işlerinde de etkili oldu. Forbes dergisine göre, milyarlarca dolarlık servetiyle dünyanın en güçlü ve etkili kadınlarından biri haline geldi.

Oprah Winfrey, kariyerine yerel bir kanalda başladı. Ancak, gösterdiği olağanüstü yetenek ve emekle kısa sürede ulusal bir kanalda program sunmaya başladı. Sonrasında ise kendi şovunu başlattı: "The Oprah Winfrey Show". Bu program 1986'da ekrana gelmeye başladığında, hızla dünya çapında tanındı ve büyük bir hayran kitlesi edindi.

Kaynak: Haber Merkezi