Sağlık alanında yeni bir dönem başlıyor: "Onaylı Randevu Sistemi". 13 Mayıs itibarıyla hayata geçecek bu sistem, hastalara, hastanelere ve hekimlere zamanı daha verimli kullanma imkanı sunacak. Boş kalan her randevu, sistemde randevu alamayan ancak talep bırakmış hastalara ulaşılacak ve öncelik talepte bulunan hastalara verilecek. Bu adım, hizmet bekleyen hastaların bekleme sürelerini azaltmayı hedefliyor.

10 soruda "Onaylı Randevu" sistemi bilmeniz gerekenler

İşte yeni "Onaylı Randevu Sistemi" hakkında merak edilen sorular ve yanıtları:

1- "Onaylı Randevu Sistemi" nedir ve ne zaman uygulamaya girecek?

Onaylı Randevu Sistemi, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasitenin hizmet bekleyen hastalar için kullanılmasını sağlayacak bir sistemdir. Uygulama, 13 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla alınacak randevular için geçerli olacak.

2- Sistem üzerinden randevu alan kişilerin, randevu saatine uyacağına ilişkin onay vermesi gerekiyor mu?

Evet, randevu tarihinden bir gün önce, akşam saat 20.00'ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama ve "ALO 182" çağrı merkezi olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

3- Onay verilen randevu iptal edilebilecek mi?

Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek.

4- Sistem üzerinden randevu alan ancak onaylamayan kişilere ilişkin süreç nasıl yürütülecek?

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu sistem tarafından iptal edilecek.

5- Onaylanan randevuya gidilmezse herhangi bir kısıtlama uygulanacak mı?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Ancak bu kişiler Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecek.

6- Randevusunu onaylamayan ya da iptal etmeyen kişiler, ertesi gün başvuruda bulunduğu hastaneden hizmet alabilecek mi?

Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00'de otomatik olarak iptal edilecek. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek ya da sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

7- Tüm randevular için onay zorunlu olacak mı?

Üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacak, ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular, otomatik olarak onaylanmış sayılacak.

8- Onaylı randevu sisteminden muaf olan gruplar var mı?

65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları bu uygulamadan muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecek.

9- Hastaneden randevusu olan ancak randevusunu onaylamayan kişi, sonrasında ne yapmalı?

Randevu, kişi tarafından ya da otomatik olarak onaylanmış olsa da 23 Mayıs 20.00'ye kadar iptal edilebilecek. Kişi, sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

10- Randevusu otomatik olarak iptal edilen kişilere nasıl bir yol izleniyor?

Otomatik olarak iptal edilen randevular, öncelikle talepte bulunan kişilere verilecek. Saat 20.00 itibarıyla iptal edilerek boşalan randevular, tekrar randevu almak isteyen kişilere açık olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ