Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği, 15 Temmuz Derneği tarafından düzenlenen "On5Sıfır7 Film Haftası"nın dördüncüsü, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleşen açılış programıyla başladı.

Açılış programında, 15 Temmuz Derneği tarafından hazırlanan "Çağrı ve Zafer" videosu izleyicilerle buluştu. TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ da konuşmasında, Türk milletinin 15 Temmuz direnişini vurgulayarak, bu direnişin Türkiye'de darbeler dönemini kapattığını belirtti. Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğindeki kararlılığın önemine değinerek, o gece milletin birlik içinde büyük bir kahramanlık gösterdiğini ifade etti.

Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven, etkinliği "film haftası" olarak adlandırarak, 15 Temmuz trajedisini anmanın önemine vurgu yaptı. Güven, sinemanın büyük trajedileri ve direnişi anlatma gücüne dikkat çekti.

Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü Selim Terzi, etkinliğin kültür ve sanat aracılığıyla 15 Temmuz'un unutulmaması için yapıldığını belirterek, her yıl etkinliği geliştirerek sürdüreceklerini ifade etti.

Film Haftası'nın sanat yönetmeni İhsan Kabil ise etkinliğin temasının darbe, direniş ve özgürlük olduğunu vurgulayarak, dünya sinemasından seçilmiş filmlerin izleyiciyle buluşacağını aktardı.

Kaynak: AA