Emekli maaşlarına yapılan yüzde 49,25'lik zamdan sonra gözler, dul ve yetim aylıklarına çevrildi. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine sağlanan bu önemli artışla birlikte en düşük emekli aylığı 10.000 TL'ye yükseltilirken, dul ve yetim aylığı zamları da gündemin merkezine oturdu. Emeklilikte yaşanan bu güncellemelerle birlikte, 2024 yılında dul ve yetim aylığı ne kadar olacak, zam miktarı ne zaman hesaplara yatacak soruları, milyonlarca aile için önemli bir beklenti halini aldı. Peki, Ölüm aylığı ne kadar oldu 2024? Ölüm aylığı kac tl oldu? İşte detaylar...

Ölüm aylığı ne kadar oldu 2024?

2024 yılında SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklilerini ilgilendiren ek maaş zamları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından yapılan açıklamayla netlik kazandı. Emekli maaşlarına ek olarak yapılan yüzde 5'lik zam, dul ve yetim aylıklarını da etkiledi. Toplamda yüzde 42.60 oranında artış sağlanan dul ve yetim maaşları, emekli zammına paralel olarak belirleniyor. Bu gelişmeyle birlikte, dul ve yetim aylıklarına yapılan ek zam, emekli ailelerin maddi durumlarına olumlu bir katkı sağlamış oldu.

Ölüm aylığı kaç tl oldu? 

Türkiye'de bulunan 13.5 milyon SSK ve Bağkur emeklisi, dosya bazında 10 bin TL'nin altında maaş almamış olacak. Dul ve yetim maaşları ise ölüm aylığına bağlı olarak farklılık gösteriyor. Eşinden dolayı ölüm aylığı alan kişi, eşin yüzde 50'sini alırken; bir çocuk bu tutarın yüzde 25'ini alıyor. Bu durumda, 10 bin TL maaş alan bir kişinin eşi 5 bin TL, çocuğu ise 2 bin 500 TL dul ve yetim aylığı alacak.

Kaynak: Haber Merkezi