Ülkemizde eğitim sistemi, öğrencilerin ve velilerin büyük bir merakla takip ettiği konular arasında yer alıyor. Özellikle yarıyıl tatilleri, öğrencilerin dinlenme ve enerji toplama fırsatı olduğu için önemli bir gündem maddesi haline geliyor. Son günlerde ise vatandaşlar, 2024 yılında okulların yarıyıl tatili süresinin uzatılıp uzatılmadığını merak ediyor. Bizde haberimizde Okullar yarıyıl tatili uzatıldı mı 2024? Yarıyıl tatili son dakika gelişmeleri neler? sorularının yanıtlarnı derledik...

Okullar yarıyıl tatili uzatıldı mı 2024?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı takvimine göre öğrencilerin 15 Tatili (Sömestr) 22 Ocak itibarıyla başladı. Hafta sonunun da tatil olması sebebiyle öğrenciler 19 Ocak günü karnelerini almalarından bu yana derslere ara vermiş bulunuyor. İki haftalık tatilde sosyal medyada bazı iddialar yayıldı.
Havaların soğumasıyla birlikte artan grip vakaları ve son dönemde konuşulmaya başlayan JN1 varyantı sebep gösterilerek okullarda ikinci dönem açılmayabilir, 15 tatil uzatıldı şeklinde iddialar ortaya atıldı.

Ancak iddiaların gerçek dışı olduğu çok geçmeden belli oldu. İşte, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin o açıklaması:

"Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan, "15 günlük sömestr tatili 1 aya uzatıldı" iddiası doğru değildir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 7 Temmuz 2023 tarihinde yayımladığı çalışma takvimi konulu genelgeye göre, 2023-2024 eğitim öğretim döneminin yarıyıl tatili süresinde bir değişiklik bulunmamaktadır. Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 tarihinde başlamış olup, 2 Şubat 2024 tarihinde sona erecektir."

Yarıyıl tatili son dakika gelişmeleri neler?

Bir sosyal medya hesabı, "Öğrenciler tatile doyacak! 15 günlük tatil 1 aya uzatıldı" şeklindeki ifadelerle, yarıyıl tatilinin iki haftadan bir aya çıkarıldığı iddiasını ortaya attı. Paylaşımda bir internet haber sayfasının linki bulunmakla birlikte, herhangi bir resmi belge ya da açıklama sunulmamıştır.

Bilindiği üzere, öğrenciler her yıl düzenli olarak 15 günlük ara tatil yapmaktadırlar. Ancak bazı durumlarda bu ara tatil süresi 1 aya kadar uzayabilmektedir. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı, 07.07.2023 tarihinde yayımladığı çalışma takviminde, 2023-2024 eğitim öğretim yılının tatil dönemlerini her sene olduğu gibi eğitim öğretim yılının başında duyurdu. Yayımlanan takvime göre, 2023-2024 eğitim öğretim döneminin yarıyıl tatili süresinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bu sene de yarıyıl tatili, daha önceki yıllarda olduğu gibi on beş gün olarak belirlenmiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ